Eski CEO'ya yeni hayat

Danışmanlık şirketi kuran eski CEO sayısı da giderek artıyor.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Eski CEO'ya yeni hayat


EN POPÜLER ALAN YÖNETİM
Genel müdürlük ve CEO'luk koltuğunu bırakan yöneticiler, danışmanlık şapkası altında ağırlıklı olarak "yönetim danışmanlığı" veriyor. Tabii burada her danışman, yönetim başlığı altında farklı sektörlere yakınlıkları ve uzman oldukları konularla öne çıkıyor. Örneğin Eti'deki görevinin ardından kendine danışmanlık alanında yön çizen Hazım Ellial-tı, karar gerektiren her süreçte yönetim danışmanlığı verebildiğini belirtiyor ve ekliyor: "İş modelimi bizzat destek verecek şekilde kurguladım. Bu nedenle danışmanlık şirketimiz çok sayıda şirketle aynı anda çalış- maya uygun bir yapıda değil. Geçmiş birikimim hızlı tüketim malları alanında olduğundan çalıştığım şirketler de bu alanda faaliyet gösteriyor." Arçelik'in eski genel müdürü, CS Danışmanlık şirketinin patronu Cengiz Solakoğlu da uzmanlığını geniş anlamda yönetim danışmanlığı olarak tanımlıyor. Solakoğlu, özellikle satış kanalları ve sistemlerinin kurulması ve etkin yönetimi gibi konularda, inşaat, otomotiv, tekstil, gıda ve perakende sektörlerinden yıllık 200 milyon TL'lik ciro hacminin üzerinde şirketlerle çalışıyor. 2009'da Sabancı Holding'den emekli olan Bülent Savaş, yurtiçi ve dışı deneyimlerini şirketlerle paylaşmanın doğru olduğunu düşünerek yönetim danışmanlığı alanına girdiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor: "Türkiye'de genellikle küçük ve orta ölçekli yatırım yapmak veya faaliyette bulunmak isteyen yabancı şirketlerle, hızla büyürken yönetimsel alanlarda sıkıntı yaşayan Türk şirketleri ve kurumsallaşma sorunu olan aile şirketleriyle yönetim ve organizasyonlarını yapılandırmak için çalışıyoruz." Bağımsız olarak danışmanlık hizmeti veren Cem Kozlu da "Boyutuna bakmadan bilgi ve merak alanıma giren ve beni heyecanlandıran çok küçük şirketle de çokuluslu kurumla da çalışıyorum. Kurumsallaşma için süreçlerin oluşturulması ve kurumsal yönetişim, dışa açılma ve büyüme stratejileriyle liderlik eğitimi alanlarında danışmanlık hizmeti veriyorum" diyor.

"TÜM DÜNYADA ESKİ CEO'DAN İYİ DANIŞMAN ÇIKIYOR"
ÖNCE DEĞİŞİME ADAPTE OLMALI

Yönetim uzmanı Jeffrey Fox'a göre eski CEO'nun başarılı bir danışman olup olmayacağını belirleyen önemli faktörler var. "CEO'nun yaşı, deneyimi, çalıştığı sektör ve şirketin büyüklüğü, kişisel yetenekleri ve geçmiş başarıları, tanınırlığı danışmanlıktaki başarısını da etkiler. Küçük bir ekiple bir danışmanlık firması kurmak, büyük bir şirketi yönetmekten çok farklı. Karar alan, otorite kullanan ve performans ölçen bir konumdan tavsiye veren durumuna geçmek de farklı. Eski CEO bu değişime adapte olmadan etkin bir danışman da olamayacaktır" diyor.
ANA NEDEN PARA DEĞİL
Liderlik alanında guru Marshall Goldsmith de, "Bence eski CEO'lar çok başarılı birer danışman oluyor. Danışmanlık, yöneticilere yıllardır edindikleri deneyimi paylaşma şansı veriyor. Danışmanlık yapmalarının ana nedeni para değil. Hayatlarına bir değer katmak ve şirketlere katkıda bulunmak için yapıyorlar. Ayrıca danışmanlık eski CEO'ya bir esneklik katıyor. Zorunlu iş saatlerinin ötesinde ihtiyaç ve isteğe göre saatlerini belirlemesini sağlıyor. Danışmanlıkta eski yöneticiler, onlara eğlenceli ve ilginç gelen kişi ve şirketlerle çalışmayı seçebiliyor" diye konuşuyor.
EGOLARINI DA OKŞUYOR
"Think like a CEO" kitabının yazarı Mark Kuta da eski CEO'ların özellikle yönetim anlamında gerçekçi destek ve tavsiyeler verebileceğini düşünüyor. Kuta, "Danışmanlık sayesinde iyi oldukları konularda deneyimlerini sunuyorlar ve üst düzey yöneticilere tavsiyeler vererek egoları da okşanıyor" diyor. Kuta, tüm dünyada eski CEO'lara büyük bir talep olduğunu da düşünüyor ve "Orta düzey birini alana kadar, deneyimli ve CEO'ya yön verebilecek, onunla tartışabilecek bir eski CEO'yu danışman olarak almak daha mantıklı" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz