Farklı kültüre uyum stratejisi

İşte sınır ötesi şirketlerin kültürel çeşitliliğe uyum stratejisi…

1.03.2016 17:05:460
Paylaş Tweet Paylaş
Farklı kültüre uyum stratejisi
BUKET ÇELEBİÖVEN / ARÇELİK İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ
“1 YIL MENTORLUK DESTEĞİ VERİYORUZ”
FİZİBİLİTE YAPIYORUZ
2015 Ekim ayı itibarıyla 26 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Önümüzdeki yıllarda stratejik planlarımız doğrultusunda bu sayının daha da artması planlanıyor. Türkiye dahil tüm ülkeleri düşündüğümüzde 30’un üzerinde farklı milletten çalışana sahibiz. Farklı bir ülkeye girmeden önce o ülkenin sosyal, ekonomik, demografik yapısını ve kültürünü de kapsayan bir fizibilite çalışması yapıyoruz.
İŞİN EN ZOR KISMI Şirket satın almaları durumunda sağlıklı bir birleşme ve ortak şirket kültürü oluşturmak bizim için işin en zor kısmı. Fakat bunu da uzun soluklu bir entegrasyon ve iletişim planıyla lokal çalışanların da desteğini alarak adım adım hayata geçirmeye çalışıyoruz.
ÖZEL EĞİTİMLER Kültürel zorlukları aşmak için hem merkezimizdeki çalışanlarımıza hem görevlendirdiğimiz expat’larımıza öncelikle yerel kültürü anlamalarına yönelik kültürlerarası ve ülkeye özel eğitimler veriyoruz. Bu sayede kültürel adaptasyonlarını sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca expat olarak atanan yöneticilerimizin lokal kültür ve dinamiklerine adaptasyonunu artırmak amacıyla bir mentorluk programımız da bulunuyor.
MENTOR HAVUZU Global mentor havuzumuz var. Expat olarak atanan yöneticilerimize, atanmış olduğu ülkeyle ilgili orada çalışmış yöneticilerimiz bilgi aktarıyor. Karşılaşabilecekleri zorlukları ve onlarla nasıl mücadele edip nasıl daha başarılı olabilecekleriyle ilgili olarak 1 yıllık sürede düzenli görüşmelerle mentorluk desteği veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz