Halefini yetiştiren CEO dönemi

Artık şirketlerde yeni CEO’yu, sadece patronlar değil, işin başındaki CEO da belirliyor.

1 TEMMUZ, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Halefini yetiştiren CEO dönemi
Bunun dünyadaki örneklerini çok duyduk... Türkiye’de ise son 10 yıldır artan sayıda uygulamalarına tanık oluyoruz. Artık şirketlerde yeni CEO’yu, sadece patronlar değil, işin başındaki CEO da belirliyor. Kurallar ve süreç değişse bile, artık şirketlerde “halefin” bulunmasından yetiştirilmesine ve yeni görevine hazırlanmasına kadar geçen aşamayı bizzat CEO’lar yönetiyor. Bunun örneklerini en son olarak İş Bankası’nda Ersin Özince, P&G’de Saffet Karpat, Tekfen Holding’de Erhan Önen verdi. Görevdekilerden geleceğin liderlerini hazırlayanların sayısı ise hiç de az değil. Yakında onları da duyacağız. Cisco’nun 18 yıllık CEO’su John Chambers, geçtiğimiz yıl şirket içinde yerine geçebilecek 10’a yakın halef belirledi. Chambers, daha sonra potansiyel CEO adaylarının ismini tek tek açıkladı. Chambers, bu duruma gerekçe olarak “Gerek benim gerekse de yönetim kurulunun işi CEO değişimi sırasında şirketin dalgalanmalardan etkilenilmemesini garanti etmektir” diyor.

Sadece Cisco’da değil, artık bugün birçok büyük şirkette CEO’nun en önemli görevleri arasında halefi belirleyip yetiştirmek bulunuyor. Bu konuda efsane olmuş isimlerden biri de GE’nin eski CEO’su Jack Welch.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Welch, 20 yıllık görev süresinin son 7 yılını kendisinden sonra yerine geçecek halefini seçmek için harcadı. Turgay Durak da 3 yıl önce Koç Holding’in CEO’su olarak atandığında kimse bu duruma şaşırmadı. Çünkü Durak, bu göreve atanmadan bir yıl önce eski CEO Bülent Bulgurlu’nun halefi olarak belirlenip yardımcısı olarak atanmıştı. Durak, Koç Holding’in CEO’su olmadan önce 8 yıl boyunca bu görev için hazırlandığını söylüyor. Peki halefini yetiştiren CEO’lar kimler? Bunlar haleflerini nasıl yetiştiriyor? Hemen belirtelim, Türkiye’de halefini yetiştiren CEO sayısı oldukça az. Stanton Chase Dünya Başkan Yardımcısı Çağrı Alkaya, halefini belirleyen genel müdürlerin daha çok bankacılık ve hızlı tüketimden çıktığını söylüyor.

CEO'NUN EN ÖNEMLİ GÖREVİ
Halefini yetiştirmek, bugün CEO’ların en önemli görevleri arasında. Uzmanlara göre halefini yetiştirmeyen CEO’lar kurumunun sürdürülebilirliğini riske sokuyor, kurum kültürünü ve bilgi akışının devamlılığını sağlayamıyor. Yönetim danışmanı Çiler Yıldız, “Bir CEO’nun başarısı kendinden sonraki genel müdürün kendi ekibinden çıkmasıdır” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.