"Heyecan veren büyüme hesabı"

Yabancılar kişi başına düşen tüketim rakamlarından etkilenerek Türkiye pazarına giriyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Heyecan veren büyüme hesabı
 


Bundan tam dokuz yıl önce Avrupa’da, her bin kişiye 475 otomobil düşüyordu. 2010 yılında bu rakam, 550’ye ulaştı.Yani Avrupa’da bin kişiye düşen otomobil sayısı, 9 yılda yüzde 15,8 arttı. Türkiye ise Avrupa’dan daha hızlı büyüdü. 2002’de bin kişiye düşen otomobil sayısı sadece 70’ti. Dokuz yılda bu rakam yüzde 31,4 artarak 92’ye ulaştı. Bu rakamlar özetle şunu söylüyor: 2002 yılında Avrupa’ya göre Türkiye’nin tüketimi 6,7 kat azken bugün bu fark 5,9’a indi. Düşüş var, ancak fark neredeyse korunuyor.İşte bu fark, pek çok sektör için “yüksek büyüme potansiyeli” anlamına geliyor. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, bulundukları sektörlerde kişi başına hesaba dayanarak büyüme potansiyeli olduğunu söylüyor. Capital CEO Club toplantısında CEO’lara özel bir sunum yapan Kurtul, buradaki büyüme hesaplarını şöyle aktardı:“Bulunduğumuz sektörlerin tümü yüksek büyüme potansiyeli taşıyor. Avrupa’da kişi başı enerji tüketimi yaklaşık 8 bin kilovat saat. Türkiye’de ise 2 bin 300 kilovat saat. Enerjide 3,5 misli büyüyebiliriz. Sigortada durum daha da çarpıcı. Kişi başına düşen hayat dışı sigorta prim üretimi Avrupa’da yaklaşık 1.300 dolar. Türkiye’de ise 100 dolar. Yani sigortada 13 misli büyüme potansiyeli var.” Kişi başına dayalı yüksek büyüme hesabını, sadece Sabancı değil pek çok grup yapıyor. Türkiye’nin pek çok alandaki bu doymamış pazar yapısı herkesi heyecanlandırıyor. Zaten birçok yabancı şirket de kişi başına düşen tüketim rakamlarından etkilenerek Türkiye pazarına giriyor.

 

GELİR VE ALIŞKANLIKLAR ETKİLİ

Sektörler ve bunların alt kategorileri incelendiğinde Türkiye, tüketim olarak Avrupa’nın oldukça gerisinde yer alıyor. Bunda en önemli etken ise düşük gelir düzeyi. Gelirdeki dalgalanmalar, ekonomideki belirsizlikler de haneleri tüketimden uzaklaştırıyor. Tüketim alışkanlıkları ise Avrupa’ya göre daha az tüketmemizin bir diğer önemli nedeni. Örneğin sigorta, büyüme potansiyelinin en yüksek olduğu sektörlerden biri. Özellikle hayat dışı sigortada, Türkiye’de kişi başına düşen prim üretimi 100 dolarken bu rakam Avrupa ülkeleri ortalamasında 1300 dolar.

Burada tüketimin Avrupa’dan 13 kat geride olmasının nedenlerini Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, şöyle açıklıyor: “Ülkemizde sigorta bilinci yok. Olsa da bu tek başına yeterli olmayabilir. Ulusal ve bireysel bazda ekonominin iyi durumda olması, kişi başına düşen gelirin yükselmesi ve işsizlik oranlarının azalması sigortalılık oranını doğrudan etkileyecektir.” Süt, Avrupa’ya göre 3,4 kat daha az tükettiğimiz önemli bir diğer kategori. Pınar yetkilileri, Türklerin daha az süt içmesini daha çok yoğurt tüketme alışkanlığına bağlıyor. Boyada ise Avrupa’da 20 kg’a çıkan kişi başı tüketim, Türkiye’de 6 kg’da kalıyor. Polisan CEO’su Erol Mizrahi,


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz