"İleri görüşlü bir yönetim kurulu oluşturmak"

“Direktörler geleceğe yönelik bir ajandanın şekillendirilmesine daha fazla vakit ayırmalı.”

7 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İleri görüşlü bir yönetim kurulu oluşturmak
Son yıllarda yaşandığı üzere işler büyük ölçekte sarpa sardığında şirketlerin yönetim kurullarının rolü hakkındaki tartışmalar da aynı şiddette yoğunlaşıyor. Şirketlerin çoğunun başı finansal kriz ile ardından gelen derin resesyon döneminin öncesinde umursamaz, aşırı iyimser veya eksik bilgilendirilmiş yönetim kurulları yüzünden derde girmişti.

Sonuç olarak ortaya ileri kurumsal yönetim hakkında yeni odaklanma konuları çıktı. Örneğin daha iyi yapılanmalar, daha özenli kuvvetler ayrılığı ve icracı olmayanlara daha fazla bağımsızlık tanınması gibi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Yönetim kurulları önlerindeki yola değil de dikiz aynasına bakmaya, gerektiğinden fazla vakit ayırmaya başladıklarında bundan tartışmasız bir şekilde en büyük zararı yönetim görür. Onlarca yıl boyunca şirketlerle birlikte sürdürdüğümüz çalışmalarda sıklıkla bu gerçeklikle yüzleştik.

Avrupa ve Asya’da halka açık ve özel büyük şirketlerin 25 yönetim kurulu başkanıyla yaptığımız sohbetlerde de bu gerçek açık seçik dile getirilmişti. Günümüzde yönetim kurullarının ajandaları şaşırtıcı bir şekilde 100 yıl öncesinde Sanayi Devrimi’nin zirvesinde olduğu döneminkiyle tıpa tıp aynıdır.

Direktörler halen vakitlerinin büyük bir kısmını, yani neredeyse yüzde 70’ini, gelecekteki başarılar ve şirketin gidişatı ile ilgili kritik konulara değil çeyrek dönemlik raporlara, teftiş gözden geçirmelerine, bütçelere ve gündelik uyum sağlama sorunlarına harcıyor.

Bu durumun alternatifi ise ileriye dönük faaliyetlerin altını net bir şekilde çizen ve gelecek 12 aylık dönemde onlara yeterince vakit ayrılmasını garantileyecek dinamik bir yönetim kurulu ajandasının geliştirilmesidir. 199. sayfadaki şekilde yönetim kurullarının vakitlerinin daha fazlasını ajandanın stratejik ve geleceğe dönük yönlerine nasıl ayırabilecekleri gösteriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz