"İlk 3'e giriş planı"

Gordon Bullock ile LC Waikiki’de başlattığı iyileştirme ve geliştirme sürecini, şirketin yeni insan kaynakları ve yönetim yapısını konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 3'e giriş planı
GORDON BULLOCK, 15 bin çalışanı 370 mağazası olan Türkiye’nin en büyük hazır giyimcisi LC Waikiki’nin yurtiçi mağazalardan sorumlu genel müdürü. 1,5 yıl önce Shaya’dan transfer edilen Bullock, LC Waikiki’yi H&M ve Zara’nın ardından Avrupa’nın en büyük ilk 3 hazır giyimcisi arasına sokmak için yeniden yapılandırıyor. İşe insan kaynaklarından başlayan yöneticinin amacı, İK’yı güçlendirip en iyi yetenekleri işe almak. İyileştirici İK uygulamaları sonucunda ise iç terfi oranını yüzde 35’e çıkarmayı başarmış durumda. Bullock, çalışan sirkülasyonunu da yüzde 20 oranında iyileştirdiklerini söylüyor ve “2023 yılında Avrupa’nın en başarılı 3 hazır giyim devinden biri olma vizyonumuza ulaşmak için en önemli varlığımız insan kaynağı” diye konuşuyor. Karmaşık olanı basitleştirin. Sonuç almak için spot ışığı yakın...” Bu sözler, LC Waikiki’nin yurtiçi mağazalardan sorumlu yeni genel müdürü Gordon Bullock’a ait. LC Waikiki’nin İkitelli’deki merkez ofisinden şirketi yöneten Bullock, perakende ve yönetim alanındaki 40 yıllık deneyiminden sentezlediği yönetim derslerini İngilizce ve Türkçe olarak yazıp odasının duvarına asmış. Türkiye’ye gelmeden önce Kuveyt’te yöneticilik yapan Bullock, 2023 vizyonu doğrultusunda Türkiye’ye geldiği günden beri üzerinde durduğu en önemli konunun insan kaynakları olduğunu söylüyor. En iyileri işe alıp kendi liderlerini yetiştirmeye odaklandıklarını belirtiyor. Zaten son dönemde LC Waikiki’nin yaptığı yönetici transferleri, lider yetiştirme programları son derece dikkat çekiyor. Bullock, “LC Waikiki’de işe alım sürecine çok büyük önem veriyoruz. Şirkette toplam 40 kişi sadece işe alıma bakıyor” diye konuşuyor. Bullock’un yönetim felsefesi ise basit ve esnek olmak üzerine kurulu. Mağazacılık yapısını da bu yönde değiştirdiğini söyleyen Bullock, bunun için 6 ay önce tüm süreçleri inceleyip basitleştirmek için süreç iyileştirme departmanı kurduğunu anlatıyor. Gordon Bullock ile LC Waikiki’de başlattığı iyileştirme ve geliştirme sürecini, şirketin yeni insan kaynakları ve yönetim yapısını konuştuk:

Capital: 1,5 yıl önce göreve geldiniz ve bu sürede çok önemli değişiklikler yaptınız. Hangi konulara odaklandınız?
- LC Waikiki, çok ba şarılı bir şirket. Türkiye’ye gelmeden önce de LC Waikiki’yi duymuştum. Hızlı büyümesi, başarısı dikkatimi çekmişti. Bundan dolayı benim burada yaptığım işlere değişim demek doğru olmaz. Benim yaptığım iş, sadece şirketi geliştirmek ve geleceğe taşımak. İlk etapta odaklandığımız konu iş süreçlerini iyileştirmek oldu. LC Waikiki’nin sürekli büyüme trendi içinde olması nedeniyle süreçlerin sadeleştirilmesi ve otomasyona geçilmesi bizim için öncelikli konular arasındaydı. Bunun için 6 ay önce tüm iş süreçlerini inceleyip basitleştirmek için süreç iyileştirme departmanı kurduk. Burada ilk önce insan kaynaklarından işe başladık. Çalışanların eğitimine odaklandık. İç eğitim sistemlerimizi geliştirdik. Türkiye’nin her yerindeki çalışanlarımıza eğitim programlarımızın online ulaşmasını sağladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz