Kâr haritası yenileniyor

Bankacılık dışı finansta kârın yönü oldukça hızlı değişiyor.

1 AĞUSTOS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Kâr haritası yenileniyor
Sigortada 2012’de teknik kâr oranı yüzde 0,3 ile dibi gördü. Bu yılın ilk çeyreğinde ise teknik kârlılık yüzde 5,4’e çıktı. Sektörün bu yılı yüzde 2-3 kârla kapatması bekleniyor. Bireysel emeklilik tarafında ise kâr marjları düşüşte... Bu yıl da kesintilere yapılan indirimlerle oranın daha da düşeceği görüşü hakim. Faktoringde KOBİ işlemlerinin artmasıyla kârın tırmanacağı düşünülüyor. Leasing tarafında, yeni yasanın getirdiği ürünlerle, yıllardır yüzde 3 civarında olan net kârda toparlanma umudu var. Tüm bu verilere göre ise bireysel emeklilik dışında bankacılık dışı finansta kârlılık ibresi olumlu yönde ilerliyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
İyi kârlılık, şirketlerin varlığını sürdürebilmeleri açısından önemli. Hele ki finans sektöründe... Ancak değişen piyasa koşullan ve regülasyonlar, finans alanında kârın yönünü hızla değiştiriyor. Örneğin kıran kırana fiyat rekabetinin sonucu 2012’de 657 milyon TL net zarar açıklayan sigorta sektörü için şimdi rüzgar tersine dönüyor. Bu yıla zarar yazdıkları branşlarda güçlü fiyat artışlarıyla giren sigorta şirketleri, 2013 u artıda kapatmaya hazırlanıyor.

Emeklilik alanlarında ise tam tersi bir tablo söz konusu... 2012’ye kadar iyi kâr rakamları yakalayan bireysel emeklilik sisteminin yeni kanunla gelen komisyon kısıtlamaları nedeniyle bu yılı kârlı kapatmakta zorlanacağı görüşü hakim. Burada umut, son dönemde ulaşılan rekor katılımcı sayısıyla yılı başa baş noktasında kapatmak olacak.

Leasing ve faktoring alanlarında da 2012 yılında çıkan yeni yasayla tüm oyunun kuralları değişmiş durumda. Yeni ürünlerin ilgiyle karşılanması, bu alanda yıllardır düşük seyreden kâr marjını yukarı çıkarmada kaldıraç olarak görülüyor. Faktoring tarafında da KOBİ’lere yönelen şirketler, kârlılıkta bir adım öne çıkıyor.

SİGORTA BU YIL ARTIYA GEÇER
“2012 sektör açısından zor bir yıldı ancak ilk çeyrek sonuçlarına göre 2013 sektör için iyi başladı” diyen Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, ilk 3 ay ele-menter sigorta sektöründe yüzde 19,4 reel büyüme görüldüğünü söylüyor. Sektör, bu yılın ilk çeyreğinde kârlılıkta da gelir ve gider dağılımı öncesi yüzde 5,4 teknik kâr elde etti.

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Utkueri ile aynı fikirde: “113 milyon TL net kârla sektördeki ilk çeyrek büyüme rakamları, 2011’deki hızlı büyümeyi bile geride bıraktı” diyor. Tüm sektör yöneticileri, 2013’ün kârlılık için dönüm noktası olduğu konusunda hemfikir. Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak da bu konuda iyimser. Bu yılın sektör genelinde yüzde 2-3 kâr oranıyla kapanacağı görüşünde. Zaten sektörde aktif 36 şirketin 25’inin ilk çeyreği teknik kârla kapatması da bunun gerçekleşeceğinin işareti olarak görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.