Kaynak devrimine hazır mısınız?

Artan global talebi karşılamak için kaynak verimliliğinin dramatik boyutlarda artırılması gerekiyor.

1.08.2014 17:05:370
Paylaş Tweet Paylaş
Kaynak devrimine hazır mısınız?
Artan global talebi karşılamak için kaynak verimliliğinin dramatik boyutlarda artırılması gerekiyor. Ancak, teknolojik ilerlemeler, şirketlerin elinde sadece bu meydan okuma için değil ama gelecek endüstri devriminin kıvılcımını çakmak için de sıradışı bir fırsat olduğu anlamına geliyor.

Arabaların çoğu, yaşamlarının yüzde 95’inden fazlasını garajlarda veya otoparklarda yatarak geçirir. Kullanılıyor olduklarında ise her ne kadar arabaların çoğunda oturacak 5 yer varsa da araç başına ortalama doluluk seviyesi 2’nin altındadır. Karayolları da benzer şekilde inanılmaz derecede verimsizdir.

Görsellere tıklayın.

Otobanlar, en yüksek verimlilik seviyelerine sadece yüzde 10’un altında araba yoğunluğuna ulaştıklarında varır (saatte şerit başına yaklaşık 2 bin araba). Buna trafik sıkışıklığının hızları düşürdüğünü ve verimlilik oranını azalttığını da eklemek gerekir. Karayollarının çoğu maksimum doluluk oranına günde sadece bir kez ve genellikle tekbir istikamette ulaşır.

Altyapı hizmetleri için de aynı hikaye geçerlidir. ABD’de herhangi bir anda nakil ve dağıtım kapasitesinin sadece yüzde 20’si ile 40’ı arasındaki bir bölümü ve enerji santrallerinin kapasitesinin de sadece yaklaşık yüzde 40’ı kullanılmaktadır.

Son yüzyıl boyunca pek çok endüstride koşullar, olağanüstü boyutlarda değişmiş olmasına rağmen kömürle çalışan enerji santrallerinin ortalama ısı katsayısında 50 yıldan uzun bir süredir dikkate değer oranda bir artış kaydedilememiştir. Örneğin otomotiv yakıt verimliliğindeki artış, sürekli olarak ekonomi genelindeki üretkenlik artışının gerisinde kalmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz