Kritik sınav

Bankacılık kredilerde kontrollü büyüme için portföyleri yeniden yapılandırıyor.

1 HAZİRAN, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Kritik sınav

Sigortada, kronik kârsızlık sorununu aşmak için teknolojiye ve insan kaynağına yatırım trendi var. Faktoring, artan KOBİ müşterisine yeni ürünler sunma telaşında. Leasingde ise gözler çıkacak yeni yasada. Bireysel emeklilik, vergi teşvikinde yeni düzenlemeleri tartışıyor... Özetle finansın her alanında şirketler, yeni bir dönemecin eşiğinde. Bu dönemeçte atılacak adımların sektörlerin geleceğini önemli ölçüde belirleyeceği düşünülüyor. Gelecek hesapları bu kritik sınavın muhtemel sonuçlarına göre yapılıyor. Sadece genç nüfusu, coğrafi konumuyla değil yeni koşullara hızlı ayak uyduran demografisi, dinamik ekonomisiyle Türkiye, yeni dünyanın parlayan yıldızları arasında. Krizde verdiği büyük sınavla Türk finans sektörü de bu tabloda en çok dikkat çeken alanların başında geliyor. Türkiye'de bankacılık, sigortacılık, leasing ya da faktöring, artık geçmiştekinden çok farklı yapılıyor. Bir zamanlar sadece mevduat toplayıp repo yapan bankalar, son derece yenilikçi bir anlayışla hem kurumlara hem bireylere olağanüstü finansal araçlar sunuyor. Sigortacılar artık fabrikaları sigortalamıyor, kurumların ya da bireylerin her türlü riskini garanti altına alabiliyor. Faktoringde global işlemlerde dünya sıralamalarına girdik. Leasing artık çok daha geniş bir kesim tarafından kullanılıyor. Bundan 7 yıl önce hayatımıza giren bireysel emeklilikte katılımcı sayısı hızla artarken fonların performansı göz kamaştırıyor. Şimdi ise tüm finans sektörü yeni bir dönemecin eşiğinde... Bu dönemeçte atılacak adımlar, sektörün geleceğini belirleyecek. Adeta her alanda bir sınav verilecek. Bankacılık kredilerde kısıtlı büyüme sınavını verirse, sigorta kronik kâr sorununu çözerse yeni bir yükseliş dönemine hazır hale gelecek. Leasingde yeni yasa çıkar faktoring daha fazla müşteriye ulaşabilirse finans sektörü 2015 ve sonrasında göz kamaştıran bir performansa imza atacak.

BANKACILIK KONTROL ALTINDA
Türkiye'de bankacılık, son 5 yılda önemli bir ivme yakaladı. Kredilerdeki büyümenin başrolde olduğu bu dönemde toplam aktifler 2,5 katına ulaştı. Şube sayısı, yıllık ortalama yüzde 9 büyümeyle 2010 sonunda 9 bin 500'ü buldu. Yine bu dönemde sektöre 46 binin üzerinde yeni bankacı katıldı. 2010'da bankalar, süregelen düşük faiz ortamı ve artan rekabet nedeniyle daralan marjlarını hızlı büyümeyle telafi etmişti. Ancak bu yıl, Merkez Bankası'nın aldığı önlemlerle birlikte bu yolu izleyemiyorlar. Munzam karşılıkların artması sonucu oluşan TL likidite açığı, bankaların bono portföylerini azaltmalarına yol açtı. Nitekim bu uygulamayla bankaların menkul portföyünde, 2010 sonuna göre 12 milyar TL azalma oldu. Buradan sağlanan likidite ile kredilerde büyüme devam ederken bu kez Merkez Bankası, finansal istikrarı korumak ve enflasyon hedefine ulaşmak için kredilerde kontrollü büyüme istedi. Halihazırda nisan ayı itibarıyla yıllık yüzde 301ar düzeyinde büyüyen kredilerin, önümüzdeki birkaç ayda yüzde 25'e çekilmesi planlanıyor. Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, bu kontrollü kredi büyümesinin yeni bir dönemeç olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Bu dönemecin ardından gelecek 5 yılda, bankacılık verimliliğini yükseltme ihtiyacında olacak. Operasyonel maliyetlerin aktiflere oranı önem kazanacak. Banka birleşme ve satın almaları gündemdeki yerini koruyacak. 2009'da 2,5 milyon seviyesinde olan internet bankacılığı müşterilerinin, 2015'te 4,3 milyona çıkması bekleniyor. Bankalı nüfusa da 2013'e kadar 3,6 milyon kişi eklenebilir." Türkiye'de bankacılık gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırıldığında hiç şüphesiz önemli bir potansiyele sahip. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, kârlılık sürerse gelecek 5 yılda da önceki 5 yıla benzer bir gelişim öngördüğünü söylüyor ve ekliyor: "Ancak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gelecek birkaç yıl bankacılık açısından kolay olmayacak. Mevduat-kredi marjları gerilerken regülasyon, vergi ve rekabet baskısı altında hacimleri artırmak zorlaşacak. Bankacılık hizmetlerinden para kazanmanın önemi artacak. "

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.