M dalgası geliyor

Mobil teknolojilerin yaygınlaşması ile tüm sektörlerde devrim gibi bir değişim yaşanıyor...

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
M dalgası geliyor

Bu da onlara daha kişiselleştirilmiş deneyim sunabilmemize olanak sağlıyor. Yolcularımız mobil hizmetlerimiz sayesinde hem kendi bilet bilgilerine daha rahat ulaşabiliyor hem uçuşlara dair son dakika değişikliklerinden haberdar olabiliyorlar. Akılllı telefonlar bizlere ve yolcularımıza kolaylık, esneklik sağlıyor” diye konuşuyor.

MOBİL ALIŞVERİŞ İŞTAHI
Perakende de mobilleşme ile dönüşüyor. Yurtdışında eBay, Amazon gibi e-ticaret devleri toplam satışlarının yaklaşık yüzde 15’ini mobil platform üzerinden gerçekleştiriyor. Hatta eBay’de mobil üzerinden her hafta yaklaşık 5 bin araba satılıyor. Juniper Research tarafından yapılan araştırmaya göre 2012 yılı itibariyle mobil üzerinden alışveriş yapan kullanıcı sayısı 393 milyon iken 2014 yılında bu sayının 580 milyona ulaşması bekleniyor. Adobe’nin yeni paylaştığı bir araştırma da 2013 başı itibariyle geçtiğimiz yıla kıyasla 3 misli oran artışıyla online shopper’ların satın alımlarını artık mobil cihazlar üzerinden yaptıklarını ortaya çıkarıyor. Mobilike’ın raporu da toplam satın alımlar içinde mobilden yapılan satın alımların payının yüzde 14 olduğunu ortaya koyuyor. Gelecek birkaç yılda bu oranın yüzde 30’lar seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de iyi bir mobil ticaret uygulamasına sahip şirketlerde toplam satışların yüzde 10-12’si mobil üzerinden yapılıyor. Yine 1-2 yıl içinde bu rakamların yüzde 25-30 seviyelerine çıkacağına yönelik güçlü bir beklenti var. Şirketler de mobil üzerinden satış hedeflerini giderek yükseltiyor. Anadolu Araçlar, önümüzdeki dönemde markalarının cirolarının en az yüzde 10-15’inin mobil internet kanallarından geleceğine inanıyor.

Pazarlama bütçesinin yüzde 70’ini mobil pazarlamaya ayıran Arow, toplam satışlar içinde payı henüz yüzde 0,73 olan mobil satış oranının gelecek 2 yılda yüzde 5’e çıkmasını planlıyor. Mobilde kendileriyle etkileşime geçen müşterilerinin geçen yıla oranla yüzde 453,7 arttığını belirten Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir, “Şu an mobilden gelen trafik ve iş hacmi mevcut ziyaretçilerimizin yüzde 21’ini oluşturuyor. Gelecekte mutlaka mobil bazlı işlerimiz ve satışlarımız çok hızlı bir şekilde artacak” diyor.

3 SEKTÖR NASIL ETKİLENDİ?
HIZ VE YAYGINLIK GETİRDİ

Turizm sektöründe mobilleşme hız ve yaygınlığı artırdı. Tüm otellerin aynı havuzda toplandığı online siteler sayesinde oteller tanıtımlarını ücretsiz gerçekleştirebiliyor, dünyanın her yerinden misafir taleplerini karşılayabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz