"Makama standart geliyor"

Yönetici ve patronların odaları her zaman dikkat çekmiştir.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Makama standart geliyor
Bazı şirketlerde makam odaları standartlara bağlanmıştır, bazılarında ise liderin tercihi odanın şeklini ve tasarımını belirler. Örneğin Yıldız Holding’de böyle bir standart var. Benzer standart koyan şirketlerin sayısı Türkiye’de de artıyor. Standart koymayan şirketlerin kriterlerinde ise verimlilik, esneklik ve çalışanları mutlu etmeye yönelik uygulamalar dikkati çekiyor. Ancak, standart olsun ya da olmasın, genel eğilim küçülme yolunda... Artık 20-30 metrekarelik ofisler bile geniş sayılıyor. Hatta açıklık, şeffaflık, iletişim gibi nedenlerle makam odasının tamamen ortadan kalktığı veya bölmeye dönüştüğü şirketler de var.

Bana göre makam odasını büyüten unvan değil, çalışanın kendisidir. Örneğin babamın odası 10 metrekareydi, benimki 12 metrekare. Holdingimizde makam odası büyüklüğünü belirleyen bir standardımız var. Bir tek Godiva Manhattan kiralar yüksek diye istisna talep etti.” Geçtiğimiz temmuz ayında Twitter’da bu mesajı yayınlayan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, aslında iş dünyasının gündemindeki, değişim geçiren, küçülen “makam odaları” konusundaki yaklaşımını da ortaya koyuyor. Ülker, bu trende bakış açısını yansıtan değerlendirmelerine ise şöyle devam ediyor:

“Bana göre odayı, koltuğu büyüten unvanlar değil çalışanın kendisidir. Bu yüzden odamın 12 metrekare olmasında ısrarcı oldum. Rahmetli babam Sabri Ülker’inki de 10 metrekareydi. Topkapı fabrikasındaki odası giriş kapısının üzerindeydi. Halbuki en üst katta deniz manzarası vardı. Bir keresinde Fındıklı’da muhterem bir dostunu ziyaret ettikten sonra ‘Arkadaşımın tüm katı kaplayan makam odasında şahane bir manzara vardı. İnsan orada nasıl çalışır? Bence aklı dağılır. Pencereden bakar, dikkati dağılır’ demişti.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz