Patronlar sahaya iniyor

Genel müdür veya CEO’ların sorumlulukları kısıtlandı, özellikle de finansal konularda…

1 EKİM, 20100
Paylaş Tweet Paylaş
Patronlar sahaya iniyor


KURUMSALLAŞMA SORGULANIYOR
2000’li yılların başında kurumsallaşma en önemli trendlerden biriydi. İş dünyasında öne çıkan pek çok patron, 2000’li yıllarla birlikte şirketleri profesyonellere devretmekten bahsetmeye başladı. Kimi bunu gerçekleştirdi kimi ise geçiş sürecine girdi. Ancak yaşadığımız son kriz, patronları, kurumsallaşmayı sorguladığı bir sürece itti.  Bu patronlardan biri de İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık. Varlık, son yıllarda patronların işleri tamamen profesyonel yöneticilere devrederek köşelerine çekildiğini, bu durumun olumsuz etkilerini de krizde yaşadıklarını düşünüyor. Varlık, “Krizden önce kaptanın dümen başında olmadığı bir dönem yaşadık. Dalga geldi, profesyoneller işi toparlayıncaya kadar gemi su aldı, yaralandık. Krizde kurumsallaşmanın yetmediğini, işadamının hiçbir zaman işten elini çekmemesi gerektiğini gördük” diyor.  Hiçbir profesyonelin canının işveren kadar yanamayacağını ifade eden Varlık, bu dönemde sorumluluğun profesyonelden çok patronda olması gerektiğini savunuyor. Bunun gerekçesini de şöyle açıklıyor: “İşadamında yılların birikimi ve refleksi var. Yetki verilir ama sorumluluk devredilemez. Biz bu dönemi yaşadık ve bu durumun farkına vardık.”

DÜNYADA DA?CEO BASKI ALTINDA
Aslında bu durum sadece Türkiye’ye özgü değil. Dünyada da gelişmeler, Türkiye’ye paralel ilerliyor. ABD yatırım bankası Lehman Brothers’ın batışı sonrasında kurumsal yönetime duyulan güven, ciddi bir sarsıntı geçirdi. Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde şirketler, var olan sistemi sorgularken profesyonel yöneticilere daha kuşkulu bakmaya başladı. Bu durum da CEO ve yönetim kurulları arasındaki ilişkilerin yeniden düzenlenmesini kaçınılmaz kıldı. Özellikle CEO’lara güvenin çok alt seviyelere indiğini belirten İK ve yönetim gurusu RBL Grup’un kurucusu profesör Dave Ulrich, bu nedenle alışılmadık bir şekilde yönetim kurullarının sahne arkasından sahne önüne çıktığını söylüyor. Esas hesap vermesi gerekenler patronlar olduğu için CEO’ların sorumluluklarının azalmaya başladığını ifade eden Ulrich, “Artık CEO’ların görevi, patronların çalışanı olarak onların taleplerini yerine getirmek” diyor. Yönetim gurusu Peter Fisk de artık CEO ve şirket başkanlarının rollerinin çok değiştiğini vurguluyor. Yaşanan değişimi de şöyle anlatıyor: “Eskiden CEO ve şirket sahibinin görevleri birbirine çok yakındı. Hatta bazen şirketin sahibi CEO’ydu. CEO, patron kadar güçlü olduğu için her şeyi kontrol etmeye çalışırdı. Şimdi ise patronların yönetimi gözetlediği bir durum söz konusu. Bugün güçleri azalan CEO’lar, daha stratejik kararların yöneticisi pozisyonunda. Şirketin doğru yönde gidip gitmediğine bakıyor, başarı için gerekli kaynakları araştırıyor, kısa vadeli performanslarının uzun vadeli hedefleri için yeterli olup olmadığını kontrol ediyorlar.”

BUGÜNKÜ CEO’LAR ŞANSLI
Her ne kadar bugün CEO-patron ilişkisi ve görev dağılımı önemli bir süreçten geçiyor olsa da eski CEO’lar durumu, geçmişe oranla “çok iyi” olarak nitelendiriyor. Bugünkü CEO’ların daha yetkin ve söz sahibi olduklarını, ancak daha fazla baskıyla karşılaştıklarını söylüyorlar.Sabancı Holding’in eski CEO’larından Hazım Kantarcı, kendi dönemiyle şimdikini karşılaştırdığında iş başında olan CEO’ların daha güçlü olduklarını düşünüyor.
“Yetki anlamında daha güçlüler. Çünkü birçok yerde icraatı tek başlarına yürütüyorlar” dedikten sonra ekliyor: “Ama şu var, eskiden CEO’yu güçlü gösteren bilgisiydi. Şimdi ekip de bilgi sahibi. Bizim dönemimizde bilgiye erişebilmek önemliyken artık bilgi herkese açık hale geldi. Bugünün dünyasında bizim zamanımıza göre daha zor olan ise sürat. Anında karar vermek lazım. Çünkü global bir iş atmosferi var, veriler, tehditler ve fırsatlar akıp gidiyor. Dolayısıyla bugünkü CEO’lar zamanla yarışıyor.”Bugün CEO olmanın geçmişe kıyasla daha kolay olduğunu da ifade eden Kantarcı, bunun nedenlerini de şöyle açıklıyor: “En azından bugün CEO olmak nedir, ne değildir anlaşılıyor. Pozisyon bizim dönemimize nazaran daha belirgin.” Koç Holding’in kilometre taşlarında imzası olan en eski CEO’larından Uğur Ekşioğlu da bugünkü CEO’ları kendi dönemiyle kıyasladığında şanslı buluyor. “Netice itibariyle çok daha rahat çalışma imkanları var” diyor. Ekşioğlu, patronların krizde yönetime geçmelerini de doğal  karşılıyor. “Krizde patron kadroyu küçültmeyi, tasarruf etmeyi ister. CEO’nun bunları yapması kolay değil. Bu nedenle patronların böyle zamanlarda yönetime geçmeleri çok normal” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.