Start Up tarzı büyüme zamanı

“Yalın Yeni Girişim” akımının öncüsü ünlü yazar ERIC RIES, son kitabı The Startup Way (Yeni Girişim Yolu) ile yüzlerce yıllık çok uluslu devler ve hükümet kurumlarından .....

6.04.2018 12:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Start Up tarzı büyüme zamanı


RIES’A GÖRE YENİ GİRİŞİMİN YOLU

HESAP VEREBİLİRLİK 
Çalışanların davranışlarını şekillendiren ödüller ve teşvikler bu sistemin bir parçasıdır. İnsanlar ne yaparsa terfi ediyor, ödüllendiriliyor, cezalandırılıyor ya da kovuluyor? Hangi performans kriterleri önemli? Hesap verme sistemleri, şirketin kısa ve uzun vadede ulaşmayı istediği hedeflerle bağlantılı olmalıdır.
SÜREÇ Çalışanların her gün başvurduğu araçlar ve taktiklerin toplamıdır. Proje planlama, yönetim, ekip koordinasyonu ve iş birliği, sürecin bir parçasıdır. Süreç, hesap verebilirlikten doğar, çünkü her şirketin hesap verme sistemleri seçimlerini belirler. Eğer bir hesap verme sistemi her türlü hatayı cezalandırırsa hızlı deneyler ve tekrarlar bir hayale dönüşür.
KÜLTÜR Var olan bir kültürü, her tarafa üzerinde “Daha yenilikçi ol!” ya da “Kalıpların dışına çık!” yazan posterler asarak değiştiremezsiniz. Kültür, bir organizasyonda işlerin yürüyüş şeklini belirleyen ve yönlendiren kurumsal hafızadır. Kültür zamanla oluşur, süreçten arta kalanlardır ve şirketin yaptığı hesap verme seçiminin bir sonucudur.
İNSAN Her kültür belli tür insanları çeker. Eski moda bir kültür yenilikçi yetenekleri iter. Herhangi bir organizasyonun başarısı, kendisine çektiği ve bünyesinde tuttuğu insanların çapına bağlıdır“GE FAST WORK” PROJESİ NASIL DOĞDU?


IMMELT FAKTÖRÜ GE’nin CEO’su JEFF IMMELT, benim de dahil olduğum bir toplantıda tüm CEO’lar ve kıdemli liderlerin eğitime alınmasını, şirket içi bir coaching sistemi geliştirilmesini ve her birimin bir FastWorks sürecine girmesini istedi. Takım da bunun 2 yıl süreceğini söyledi. Immelt’in yanıtı kısa ve özdü: “Harika ama ben bunun bu yıl sonuna kadar halledilmesini istiyorum.”
ALTI AYDA DNA’YA İŞLEMEK Aylardan hazirandı. Çok kısa süre içinde tüm ülkeyi kapsayan bir roadshow süreci başladı. Eğitimlere katılanlar her seferinde aynı şaşkınlık ve sorularla bizi karşılıyordu: “Bunun ticari sonuçları ne olacak?”, Peki Altı Sigma’ya ne olacak?” Bu eğitimler 6 ay sürdü. Süreç, sistemin GE’nin her iş biriminin DNA’sına işlemesiyle sonuçlandı.
SOMUT PROJELERDE UYGULAMA GE’nin bu sisteme geçtiği yıl ABD, Avrupa, Çin, Rusya ve Latin Amerika’da 100’ü aşkın FastWorks projesi geliştirildi. GE Power mühendisleri bu sistemi kullanarak popüler bir gaz türbini üzerinde değişikliler yapmaya karar verdi. Takım ilk olarak 11 müşteriyle bu değişiklikler hakkında konuştu. Ortaya birbiriyle çelişen talepler çıktı. Bazıları makinenin daha fazla güç üretmesini isterken, diğerleri daha verimli bir yakıt kullanımı istedi.
YENİ KÜLTÜR, YARATICI ÇÖZÜM Takım bunlardan birini seçmek yerine, herkesi memnun edecek bir planda karar kıldı. Buradan itibaren hıza odaklandılar ve montajı yapılacak modelleri çıkarttılar. Bu sayede takım üyeleri birbirlerini beklemek yerine birlikte çalışma imlanı buldu. Geliştirme sürecinde türbinin geleneksek soğutma sisteminin yeni ihtiyaçlara uygun olmadığını gördüler ve yeni bir soğutma sistemi geliştirdiler. Sonunda yeni gaz türbinini dört yıl yerine üç yılda tamamlayarak vakit ve kaynaktan yüzde 25 tasarruf ettiler.YALIN YENİ GİRİŞİM MODELİ 


1Yeni bir girişimin başarıya ulaşması için gerçekleşmesi gerekenlerle ilgili düşünceler geliştirin. Buna yüreğinin sesini dinleyerek varsayım oluşturma diyoruz.
2Bu varsayımları mümkün olduğunca hızlı ve masrafsız şekilde test edebileceğiniz bir deney geliştirin. Buna hayata geçirilebilir sade bir ürün diyoruz.
3Bir bilim insanı gibi düşünün. Her deneyi, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğreneceğiniz bir fırsat gibi görün. Yeni bir girişimin bu “süreç birimine” doğrulanmış öğrenme diyoruz.
4Her deneyden bir şey öğrenin ve her şeyi baştan alıp değerlendirin. Bu yineleme döngüsüne “yap-ölç-öğren-geri bildir turu” diyoruz.
5Düzenli bir program (ritmik akış) dahilinde strateji değişikliği mi yapacaksınız (pivot) yoksa aynı şekilde mi devam edeceksiniz (sabır) karar verin.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz