Terk edilen kurallar

Aslında herkes bilincinde... 10 yıl öncesinin pek çok iş kuralı artık tarih olmuş durumda.

25.12.2015 14:58:400
Paylaş Tweet Paylaş
Terk edilen kurallar
Örneğin mobilleşme çalışma mekanlarına bakışı tümüyle değiştirdi. Eskiden sabah 9 akşam 6 saatleri arasında net bir zamanı olan mesai, hayatın her alanına hatta 7 gün 24 saate yayıldı. Bugün 7/24 ulaşılabilir olmak işin en temel yeni kuralı. Amerikan Psikoloji Derneği’ne (American Psychological Association) göre yetişkin çalışanların yarısı hafta sonları iş mesajlarını kontrol ediyor. Yüzde 44’ü tatildeyken de işi düşünüyor ve e-postalarına yanıt veriyor. American Time Survey’in yaptığı araştırmaya göre de çalışanların yüzde 34’ü her hafta sonu bir gününü çalışarak geçiriyor. “27/7: Geç Kapitalizm ve Uykunun Sonu” (24/7: Late Capitalism And The Ends Of Sleep) kitabının yazarı Jonathan Crary, Kuzey Amerikalıların ortalama 6-6,5 saat uyuduğunu belirtiyor. Bir önceki jenerasyonun 8 saat uyuduğunu, hatta 20’nci yüzyılda da insanların ortalama uyku saatinin 10 saat olduğunu hatırlatan Carry, “Bugün insanlar az uyuduğu gibi bir de geceleri bir ya da iki kere kalkıp mesajlarını kontrol ediyor” diye konuşuyor.
DEĞİŞEN DENGELER
Aslında iş dünyasında yeni kuralları saymakla bitirmek mümkün değil. Örneğin, eskiden tam zamanlı çalışmak önemli bir unsur olarak görülürken bugün freelance çalışma yöntemi adeta bir trend halini almış durumda. Geçtiğimiz yıl Upwork şirketinin yaptığı araştırma da Amerika’da freelance çalışan sayısının 53 milyon kişi olduğunu ortaya koydu. Bu da iş gücü nüfusunun yüzde 34’ünü kapsıyor. Yani artık soru “Nerede çalışıyorsun” değil, “Ne iş yapıyorsun”. Bundan birkaç yıl öncesine kadar iş ve yaşamı birbirinden ayırmak önemli bir prensip olarak kabul ediliyordu. Bugün bu ikisini birbirinden ayırmak mümkün değil. Londra’daki City University’nin öğretim görevlilerinden Andre Spicer, “Günümüz iş dünyasında iş ve yaşam dengesi birbirine karıştı. Airbnb ya da Uber gibi yeni nesil şirketler ve onların çalışma tarzı da bu ikisini birbirinden ayırmaya imkan vermiyor” diye konuşuyor. Ayrıca çok uzun yıllar çalışmanın amacı kişinin kendisi ve ailesi için para kazanmaktı. Bugün bu cümleleri kurmak adeta eski moda olarak kabul ediliyor. Yeni kural sevdiğin işi adeta hobi gibi yapmak. Hem patronlar hem yönetim uzmanları da çalışanların iş dünyasında bu yeni kurala uymadan mutlu olmasının mümkün olmadığını düşünüyor.
TEDAVÜLDEN KALKANLAR
Peki dünya genelinde görünüm böyleyken Türkiye’de nedir? Türk iş dünyasında özellikle yönetici ve patronlar cephesinde hangi kurallar artık tedavülden kalktı, onların yerini hangi kurallar aldı? İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, “Eskiden e-posta kontrol etmeye çok az zaman ayırırdım ve bu nedenle e-postalara geç dönüş yapardım. Bugün bu durum tümüyle değişti” diyor. Artık mesajların telefonların posta kutularına dönüştüğünü belirten Ayaydın, “Herkeste akıllı telefon var, yani her an ulaşılabilir haldeyiz. Sürekli e-posta alıp kontrol edebildiğimiz için e-postalara da artık daha hızlı cevap veriyoruz ve gönderdiğimiz e-postaya cevap almak için beklediğimiz süre de kısaldı” diyor. Eskiden çalışanların reaktif davranmasının ve sadece verilen işi yapmasının beklendiğini de dile getiren Ayaydın, artık yeni kuralı da şöyle açıklıyor: “Bugün her çalışanın proaktif davranarak işine değer katması gerekiyor. Herkesin ofiste çalışması da bir zorunluluktu. Çağımızın iş anlayışı çok değişti. Bazı pozisyonlar için çalışanlar işine gelmeden işlerini çözebiliyor. Toplantılara bakış açımız da bugün çok farklı. Bundan birkaç yıl önce uzun uzun toplantılar yaparak karar alırdık. Şimdi gündemi belirli, formatlı ve sonuç odaklı toplantılar yapıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz