Terk edilen kurallar

Aslında herkes bilincinde... 10 yıl öncesinin pek çok iş kuralı artık tarih olmuş durumda.

25.12.2015 14:58:400
Paylaş Tweet Paylaş
Terk edilen kurallar
NET HEDEF BEKLENTİSİ
İş yaşamındaki kuralları değiştiren etkenlerden biri de Y kuşağına mehsup çalışanların günden güne artışı. Saica Ambalaj Türkiye Genel Müdürü Kaan Özkan da jenerasyon değişimiyle beraber iş dünyasında kuralların değiştiğini düşünüyor. Performans değerlendirmesi geçmişte yılda 1 ya da 2 kez yapılırken artık zamanının hızlı kullanıldığı ve enformasyona çok kolay ulaşıldığı günümüzde, “hemen geri bildirim” şekline dönüldüğünü anlatıyor. Çalışanların eskiden belli bir hiyerarşik yapı içinde kariyerlerinde yükselmekten şikayet etmezken artık bu durumun da değiştiğine dikkat çeken Özkan, şöyle devam ediyor: “Artık çalışanlar net hedefler bekliyor ve kariyerlerinde bir sonraki basamağa çıkmak için neyi başarmaları gerektiğini net olarak bilmek istiyorlar. Bunun da zamanla bir bağlantısı olmamasını istiyorlar. İşe alınan yeni mezunların da şirkette kullanılan her sistem ve uygulama için eğitim alması gerekirdi. Oysa artık yeni mezunlar teknoloji konusunda çok donanımlı oluyor ve ofise yeni bilgiler de katıyorlar. Çalışanların sosyal hayatları bugünküne göre çok daha renksizdi ve gönüllülük kavramı neredeyse hiç yoktu. Çalışanın tüm zamanını işine ayırması beklenirdi. Oysa artık sosyal çevrenin ve gönüllü çalışmaların çalışanın motivasyonuna, çevresinin gelişmesine, takım çalışmasına katkısına ve dolayısıyla işine olumlu etkisine inanılıyor.”
“MOTİVASYONA ÖNEM VERİLİYOR”
Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan da iş dünyasında 10 yılda çok önemli değişimler olduğunu düşünüyor. Bu süreçte işe bakışın da iş yapışın da yenilendiğini söylüyor. Bu değişimi de eski ve yeni kurallarıyla şöyle açıklıyor: “10 yıl önce Cumartesi günleri tam zamanlı veya öğlene kadar çalışırdık. Şu anda cumartesi günleri ofislerimizi kapatıyoruz. Hafta içi kıyafet düzenimiz tam resmi iken, şu anda cuma günleri spor kıyafet giyiyoruz. Ücret düzenlemesinde sadece aylık maaş uygularken, şimdi performans kriterleri uygulayarak, ortak hedefler belirliyor ve hedefe yönelik prim uyguluyoruz. Bundan 10 yıl önce kariyer planlama için herhangi bir uygulamamız yokken şu anda her personelimiz için kariyer planlama yapıyoruz.” Doğan’ın sahibi olduğu şirketler başta Doğtaş olmak üzere son 10 yılda hızlı büyüdü. Doğan Ailesi, sahip olduğu şirketleri Doğanlar Yatırım Holding çatısı altında topladı. Tabii bu dönüşüm farklı kuralların da gelmesini sağladı. Bu kuralların başında çalışana ve müşterilere yönelik aktivitelerin geldiğini anlatan Davut Doğan, bu uygulamaları da şöyle paylaşıyor: “İş yerlerimizde personelimize yönelik aktivite uygulamaları azdı. Şu anda daha çok zaman ve mekan ayırıyoruz yani personel motivasyonuna daha çok önem veriliyor. Mağazalarımızda sipariş sözleşmelerinde basılı evraklar kullanırken artık elektronik ortamda gerçekleşiyor. CRM, pazar araştırma ve anket çalışmaları daha fazla önem kazandı.”
E-POSTA OLMAZSA OLMAZ
Petkim Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından... Yüzlerce kişinin istihdam edildiği bu dev yapıya çok uzun yıllardır Kenan Yavuz liderlik ediyor. Yavuz, geride bıraktığı 10 yıla baktığında işte kendi açısından değişen bir takım kurallar olduğunu söylüyor. Ancak iş dünyasındaki birçok kişinin aksine her gün ofise gitmek konusundaki kuralın değişmediğine değiniyor ve “Benim şirketlerimde her gün ofise gelinir” diyor. Öte yandan tüm dünyada olduğu gibi kendilerinde çalışma sürelerinin radikal değişime uğradığını itiraf ediyor: “Eskiden sabah 9 akşam 6 çalışılırdı. Bugün 7/24 her an ulaşılabilir olmak gerekiyor. Hata olması, tatile gidilmesi bile bu durumu değiştirmiyor. İletişim araçları ve yeni dünya maalesef bizleri 7/24 çalıştırıyor. Bu değişim hepimizi kuşatıyor.” Yavuz’un güne başlama şekli bile değişmiş. Bu değişimi de şöyle dile getiriyor: “Eskiden  e-postalarımı kontrol bile etmiyordum. Şimdi işe gelir gelmez ilk işim e-postalarımı kontrol etmek oldu. Onları kontrol etmeden işleri idare etmek çok mümkün değil artık. Tatilde veya herhangi bir zamanda hangi saat ve zaman diliminde olursa olsun e-posta yazdığımda arkadaşlarımın bunu görmelerini mutlaka istiyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz