Yapısal dönüşüm

CEO’lar, gelecekte birden fazla organizasyon yapısını buluşturan karma yönetim modellerinin tercih edileceğini düşünüyor

30 OCAK, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Yapısal dönüşüm
ÇOĞUNLUK HİYERARŞİK
Anket sonuçlarına göre Türkiye’de yüzde 35,7 oranla en çok kullanılan organizasyon modeli hala hiyerarşik yapı. Ancak, son 5 yılda yatay ve matris yapıya geçen şirket sayısının artmasıyla farklı organizasyon yapılarına da kayış gözlemleniyor. CEO’ların yüzde 32,1’i organizasyon yapılarının matris, yüzde 27,4’ü ise yatay olduğunu belirtiyor. CEO’ların yüzde 35,7’si organizasyonlarının hiyerarşik olduğunu belirtirken yüzde 59,5’i yatay veya matris olduğunu söylüyor. TKYD Yönetim Kurulu Üyesi Selim Oktar da “Türkiye’deki holdinglerde hiyerarşik, matris ve karma modelleri görüyoruz. Yabancı sermayeli şirketlerde ise matris organizasyon yapısına sık rastlıyoruz” diyor. Onduline Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan da son dönemde Türkiye’de çoğunlukla dikey organizasyonların görünmesine karşın büyük ve çok ortaklı anonim yapıların yatay yapılanma yönünde çaba sarf ettiğini ve giderek yataylaştıklarını belirtiyor. Trendyol Yönetim Kurulu Başkanı Demet Mutlu iş dünyasında artan Y kuşağıyla birlikte yatay organizasyonlara ilginin artış gösterdiğini belirtiyor.

MATRİSE İLGİ ARTTI
Bugün Türkiye’de birçok şirketin ilgi gösterdiği matris organizasyon yapısı çapraz raporlama yapmaya olanak tanıyor. Bu nedenle daha çok uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde kullanılıyor. Türkiye’deki yabancı şirketlerin matrisi daha fazla kullanması ise merkez yönetimlerin kontrol etmek istedikleri finans, kalite gibi bazı bölümlerinin ülke genel müdürüne raporlamasını tercih etmemelerinden kaynaklanıyor. Oktar, matris organizasyon yapısının bir diğer avantajının ise farklı ülkelerdeki bölümler arasındaki standardizasyonu sağlaması olduğunu belirtiyor. Türkiye’de de son dönemde yurtdışındaki yatırımlarını artıran şirketlerle birlikte matrise ilgi artıyor.
Yurtdışıyla birlikte 10 farklı lokasyonda faaliyet gösteren Kastamonu Entegre gibi birçok Türk şirketi matris yapıya geçmiş durumda. Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Çok lokasyonlu ve çok uluslu bir şirketi matris sistem olmadan yönetmek imkansız” diyor. 30 yıldır matris yapıyla çalıştıklarını söyleyen Sun Tekstil’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Sabri Ünlütürk de “Kurulduğumuz günden beri matris yönetim yapısını kullanıyoruz. Büyük şirketlerde sonradan matris organizasyon yapısına geçmek kolay olmuyor” diyor. Socar Gaz’da şirketin Türkiye’deki kuruluş tarihi olan 2012 yılından bu yana matris yapı kullanılıyor. Socar Gaz CEO’su Yiğit Özkan, “Organizasyon yapımız çok esnek, her türlü değişikliğe hemen adapte olabilen bir yapı. Her çalışan ana iş olarak diğer çalışanların işlerini bilip yapabilecek durumda” diyor.

DEĞİŞİM YAPANLAR MEMNUN
CEO’ların yüzde 73,5 gibi büyük bir bölümü kullanılan mevcut organizasyon yapısının şirketi için ideal olduğunu düşünürken ideal olmadığını düşünenlerin oranı yüzde 26,5 seviyesinde. CEO’ların büyük kısmı kullandıkları organizasyon yapısının ideal olduğunu düşündüğü için önümüzdeki dönemde değiştirme planı yapmıyor. Yatay organizasyon yapısından memnun olduklarını ve değiştirmeyi düşünmediklerini belirten Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar, “Organizasyon yapımızı değiştirirken ekibi tek tek konuşup ikna etmeye çalıştık. Yaptığımız organizasyon değişikliğinden sonra en önemli kazancımız hız ve verimlilik artışı oldu” diyor. Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz da dikeyden yatay organizasyon yapısına geçmenin en önemli katkısının girişimci ruhu şirketin bütün damarlarına iletmiş olmak olduğunu belirtiyor. Işık Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. S. Saygın Eyüpgiller, yaptıkları çalışmalarda çalışanlarına fazla sorumluluk ve yetki veren şirketlerde daha çok yeni ürün geliştirildiğini ve Ar-Ge çalışmalarının daha fazla olduğunu gördüklerini belirtiyor. Eyüpgiller,“Çalışan sayısının belirli sayının altında olduğu ve inovatif çalışmaya uygun firmalarda yatay yapı daha verimli. Özellikle büyük ölçekli ve coğrafi yaygınlığı olan firmalarda ise matris yapının da verimli olduğunu söyleyebiliriz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.