Capital 2021 Ekim başlıkları

İşte Ekim ayının başlıkları...

30.09.2021 09:56:000
Paylaş Tweet Paylaş
Capital 2021 Ekim başlıkları

KAPAK 

“2022 FIRSAT YILI OLACAK”

Yemeksepeti’nin CEO’su Nevzat Aydın, artan rekabete rağmen büyümeye devam edeceklerini söylüyor. Yeni oluşumlar ve teknolojik çözümlerle pazarı yeniliklerle tanıştıracaklarını anlatıyor.

SÖYLEŞİ 

“BÜYÜK KRİZİ HENÜZ YAŞAMADIK” 

Global olarak en büyük krizin henüz yaşanmadığını söyleyen Anadolu Grubu Otomotiv Grup Başkanı Bora Koçak, “Otomotiv sektöründeki krizde 3’üncü dalga yaşanıyor” diyor.

“BUNALIM 30 YIL SÜREBİLİR”

Bunalımın 20 yıl sürebileceğini söyleyen dünyaca ünlü yatırım gurusu, ekonomist James Rickards, bu karmaşık dönemde fırsatların Türkiye gibi ülkelerde olacağını ifade ediyor. “HEDEF GLOBAL OYUNCU OLMAK”

2021 sonunda ciroda yüzde 25 büyüme hedefleyen Taban Gıda Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu, “Global bir oyuncu olmak istiyoruz” diye konuşuyor.

“DÜNYADA İLK 5’E GİRERİZ”

2025’te 500 milyon Euro ciroya ulaşacaklarını söyleyen Norm Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Uysal, böylece sektörlerinde dünyada ilk 5’te yer alacaklarını belirtiyor.

“SADECE PAZAR DEĞİL ÖNEMLİ BİR AKTÖRÜZ”

Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Türkiye milli ve yerli üretim politikalarıyla dünyanın en büyük 13’üncü savunma sistemleri ihracatçısı oldu” diyor.

ARAŞTIRMA

“30 GÜÇLÜ”DE SON TABLO

Capital, bu yıl 17’nci kez iş dünyasının en güçlü 30 ismini belirledi. İlk sırada Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç yer alıyor. Onu Güler Sabancı ve Tuncay Özilhan izliyor.

SANAYİYE YATIRIM DOPİNGİ

Türkiye’nin devleri son 10 yılda sanayide ne kadar büyüdü? Yaptığımız araştırma önde gelen holdinglerinde sanayinin cirodaki payının son 10 yılda yükseldiğini gösteriyor.

YEREL ÇIKIŞ

Pandeminin perakendede satışları artırması yerel zincirlere yaradı. Yerellerin enflasyonun üzerinde büyüme ve yeni mağaza yatırım planları devam ediyor.

FAİZ AÇMAZI

Son yıllarda yine aynı açmazla karşı karşıyayız. Yüksek enflasyonu dizginlemek için faiz artırılmalı mı yoksa ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla faiz düşürülmeli mi?

YÖNETİM 

HAREKET NEREDE?

Sektör bağımsız İK liderleri, önümüzdeki dönemde teknoloji ve dijital dönüşüm rollerine ilginin sürmesini bekliyor. Bu pozisyonlarda ise rekabetin artacağı konusunda hemfikirler.

TEK LİDER!

Hızlı karar alma, tek lider modelinin en büyük avantajı. Özellikle kriz dönemlerinde çok da işe yarıyor. Ancak uzmanlara göre tek lider modeli uzun vadede güç kirlenmesi yaratıyor. 

“YENİ BİR EFSANE YAZMAK İÇİN TIRMANDIK”

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Ağrı Dağı tırmanışıyla iklim değişikliğine karşı mücadele ateşini yaktıklarını söylüyor.

FİNANS

“HAREKETLİLİK 2022’DE KAPIMIZI ÇALACAK”

Gelecek yıl kredi artışının yüzde 15’lerde olacağını söyleyen TSKB Genel Müdürü Ece Börü, gıda, ambalaj, plastik, tekstil ve demir çelik sektörlerinden talep geleceğini belirtiyor.

MAKAS DARALIR MI?

 Bankalar vade uyumu yakalamak için kredi vadelerini kısaltıyor. 2022 için bankacılar, bu makasta ekonomik istikrarla az da olsa bir toparlanma bekliyor.

“İKİNCİ YARIDA HIZLANMA OLUR”

Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan, bu yıl sonunda bankalardan satın alınan ana para tutarının 6 milyar TL’ye ulaşmasını beklediklerini söylüyor.

KONJONKTÜR

RICHARD BRANSON

PROJEKSİYON

İNSANLAR

10 SORU

THOMAS FREY

İŞ’TE ANADOLU

DİJİTAL CEO

ZİRVE YOLU

FINANCE SUITE

KİŞİSEL YATIRIM

GÖRÜŞLER

Ian Bremmer/ BREZİLYA’DA KRİZ RİSKİ EN YÜKSEK NOKTASINA ULAŞACAK

Yiğit Kulabaş/ Gençlik 2.0

Mehmet Öğütçü/ GELECEĞİN DİPLOMASİSİ

Ali Özgenç/ İŞ GÜCÜ EKOSİSTEMLERİ

Mehmet Gerz / OVP’NİN ANA MESAJLARI

ÖZEL BÖLÜM GLOBAL

YAŞAM

EXPAT


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz