Dijital muhafızlar

Gelecekte akıllı sistemler sayesinde potansiyel tehditler önceden kapsamlı bir şekilde tespit edilebilecek.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dijital muhafızlar


Su setlerinin yakından takibi.
Binaların aksine nehir ve denizlerdeki su setleri çok sık kontrol edilmez, rastlantısal olarak gözlemlenir. Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırmalar Organizasyonu'ndan (TNO) Robert Meijer, "Avrupa'daki şehirlerin üçte ikisinin sel baskınına uğrama tehlikesi altında olduğu göz önüne alındığında bu hiç de iyiye alamet değil" diyor. Bu yüzden aslında bir fizikçi olan Meijer, 2009 yılında AB Kentsel Seller (Urban Flood) projesinin başlatılmasına önayak olmuştu. Meijer, Siemens ve diğer ortaklarla birlikte çalışarak su setlerini izleyen ve bir tehlike durumunda alarm veren bir sistem geliştirdi. Siemens Kurumsal Teknolojiler'de ise Bernhard Lang ile mühendis ekibi, yangından korunmada kullanılanlar kadar akıllı sel baskınından korunma sistemleri kurmaya karar verdi. Bu amaç doğrultusunda erken uyarı sistemlerinin örneğin kilitleme, atıksu ve içme suyu tedarik sistemleri ile birleştirilmeleri gerekiyor.

Burada en kritik görev, su setlerini an be an izleyen sensörlere düşüyor. Meijer ve meslektaşları bugünlerde Amsterdam, Almanya'nın Aşağı Ren Bölgesi'ndeki Rees ve İngiltere'deki Boston'da bulunan birkaç su setindeki basınç, sıcaklık, su akış hızı ve zemin nemlilik oranı gibi parametreleri kaydedecek çeşitli sondaları test etmekle meşgul. Ancak ortada bir sorun var: Bir su setinin normal durumda olup olmadığının anlaşılmasını sağlamaya yetecek kadar veri henüz elde yok ve bu yüzden işlerin ne zaman sarpa saracağını kestirmek tam anlamıyla mümkün değil.

Burada öğrenen makineler kavramı ile sinyal işlemeyi birleştiren bilgisayar programlarına başvurulması olası çözümler dahilinde. Örneğin Rusya, St. Petersburg'da Ilya Mokhov liderliğinde çalışan Siemens uzmanları bir su setinin yıkılma tehdidi altında olup olmadığını algılayacak ölçüm verilerini kullanan algoritmalar geliştirdiler. Mokhov, "Bir su setinin normal durumundaki bir dizi portresini çıkartmak için sensörlerden gelen verilerden ve bu verilerden çıkarılan özelliklerden faydalandık" diyor.

Daha sonra bu referans verilerden olağanüstü derecede kuvvetli bir sapma gözlemlenirse bu yazılım derhal alarm verecek. Bu aslında kendi kendine öğrenen bir sistem olduğu için ne kadar fazla "deneyimi" olursa vereceği kararlar da o derece doğru olacak. İşte zaten bu yüzden Hollanda'daki bir
su setinde yapılan deneyler, Amsterdam Üniversitesi ile Siemens CT'deki araştırmacılarca yürütülen simülasyonlarla sıkı bir eğitime tabi tutuluyor. Programlara, bir su setinin durumunun farklı koşullarda nasıl değişeceğini gösterecek fizik formüllerinden nasıl faydalanabileceği öğretiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz