Enerji talebi arttıkça verimlilik de artıyor

Günümüzde, dünyada 1 dolar değerine sahip bir emtia üretmek için ortalama bir bardak dolusu yani 0.19 litrelik petrole eşdeğer miktarda enerji gerekiyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji talebi arttıkça verimlilik de artıyor
 990 yılında çeyrek litre gerekiyordu. Bugün enerji yoğunluğunun daha da azaltılması, Avrupa Birliği tarafından koyulan bir hedefe ulaşmanın kilitlerinden biri olarak değerlendiriliyor: 2050 yılına kadar CO2 salımlarını 1990 seviyesinin yüzde 80 altına indirmek. Ve aslında bu konuda dikkate değer ilerleme kaydedildi. Almanya'da 1990 yılından günümüze kadar enerji yoğunluğu 0.17'den 0.11 litreye kadar düşürülebildi. Bu inanılmaz rakamı bugüne kadar iklimi göreceli olarak daha müsait olma avantajı sayesinde sadece birkaç ülke geçebildi (örneğin İspanya). Çin'de de dikkate değer ilerlemeler kaydedildi. Enerjiye olan yoğun talebi yüzünden sık sık eleştirilere uğruyor olsa da Çin'in enerji yoğunluğu 1990 yılından günümüze kadar 0.72'den 0.27 litreye düştü.

Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre, 1980 ile 2010 yılları arasında dünya genelinde, büyük ölçüde teknolojik inovasyonlar sayesinde, enerji yoğunluğu her yıl yüzde 1 oranında düşürülmüş. Ancak tüm bu kazanımlara rağmen, dünya genelinde birincil enerji tüketimi 1990 yılından günümüze yüzde 50'nin üzerinde artmış. Sözkonusu dönemde dünya nüfusu da üçte bir oranında artarak 7.1 milyar insana çıkmış, ancak bu manzara halen iç karartıcı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Bu sorunun temel nedeni aslında tek bir kelimeyle açıklanabilir: Konfor. Günümüzde dünyanın her yerindeki insanlar eskiye kıyasla daha fazla yaşam alanı talep ediyor ve gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar da her geçen gün daha fazla araba kullanıyor. Ve artık eskiden rüyalarında bile göremeyecekleri şeyleri sa-tınalma gücüne sahipler. Ancak şimdi, lEA'nın

2012 Dünya Enerji Görünümü başlıklı raporuna göre, bu enerji oburu ülkelerin hepsi kendi enerji verimliliklerini artırmak için ihtiraslı planları uygulamak amacıyla kolları sıvamış durumda. Şayet bu ülkeler kendi yaptıkları planları ciddiye alırlarsa, işte o zaman 2010 ile 2035 yılları arasında enerji yoğunluğunu her yıl yüzde 1,8 oranında düşürerek dönem sonunda toplamda yüzde 36'lık bir kesintiye gidilmesi mümkün olabilecek. Bunun gerçekleşebilmesi için ise dünya genelinde yılda 158 milyar dolarlık yatırım yapılmasına ihtiyaç var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz