Görünenden fazlası var

Günlük kullandığımız cihazları kanıksamış olsak da arkalarında son derece karmaşık teknolojiler yatıyor.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Görünenden fazlası var

Hastalıkların erken safhada teşhis edilmesinde elbette başka yöntemler de var. Siemens Kurumsal Teknolojiler'den (CT) Dr. Maximilian Fleischer bugünlerde sadece kanseri değil, aynı zamanda dışarı verilen nefesten alınan numunelerden alerjileri ve enfeksiyonları da ortaya çıkaran sensörlerden faydalanan bir cihaz üzerinde çalışıyor. Bu arada diğer araştırmacılar da sadece bir cep telefonu ağırlığında olan ve hem amatör hem profesyonel sporcuların egzersiz yaparken ne kadar yağ yaktıklarını ölçen bir sensörle donatılmış başka bir cihaz üzerinde kafa yoruyor. İnsanların artıkçokdaha uzun süreler yaşayabildikleri bugün yadsınamaz bir gerçek ancak bu çok daha fazla sayıda insanın hastalanacağı anlamına da geliyor. Oysa yaşlanmanın mutlaka negatif bir deneyim olması gerekmiyor çünkü yarının yaşlıları kendi aralarında ağlar kurabilir, hareket halinde ve bağımsız yaşayabilirler. Bunu hedefleyen Siemens ve ortakları şu günlerde yaşlı insanların hayatlarını bağımsızca sürdürebilmelerine yardımcı olacak şekilde tasarlanmış destek sistemlerinin 3 aylık bir uygulama testini yapıyor. Bu teknolojinin içinde potansiyel acil durumları ve otomatik yardım çağrılarını algılayan oda sensörleriyle ışıkların veya pencerelerin açık kalması durumunda kullanıcıyı uyaran kol saatleri bulunuyor.
Bu teknolojiler halen geliştirilme aşamasındalar ancak hayatımızı kolaylaştıran diğerleri şimdiden mevcut. Örnekleri arasında ise hava tahmin sistemleri, mobil internet, trafik ve ulaşım bilgi sistemleri ve yeni nesil elektrikli ev aletleri sayılabilir. Bu gibi teknolojilerden oluşan liste kuşkusuz giderek daha da uzayacak. Örneğin Siemens bu aralar Alman eyaleti North Rhine Westphalia'daki ortaklarıyla birlikte evlerdeki elektrik arzını otomatikleştirecek akıllı bilgi ve iletişim teknolojilerinden faydalanmanın yollarını bulmak için saha deneyleri yapıyor. Diğer pek çok şeyin yanısıra bu sayede tüketicilerin elektrik maliyetleri de düşürülmüş olacak.

Almanya, Potsdam'daki Hasso Plattner Enstitüsü'nde yeni ve alışılmadık işlevsel kavramları araştıran Dr. Patrick Baudisch'e göre, akıllı telefonlar çok yakında mazide kalabilirler. Baudisch'in öngörüsüne göre, masaüstü bilgisayarlar ile mobil cihazlar öyle bir noktada birleşecekler ki artık yanımızda bir cep telefonu şeklinde ve işlevselliğinde sadece tek bir bilgisayar taşıyor olacağız. Bu aslında Baudisch'in incelediği çok sayıda gelişmeden sadece biri. Bir diğeri ise acil durumları tıpkı SmartSenior sistemindeki oda sensörlerinin yaptığı şekilde raporlayan "dokunmatik zemin" gibi yeni işletim arayüzleriyle ilgili. Bu arada diğer bir proje de herhangi bir doktorun desteğine gerek duymaksızın deri içinde kendiliğinden çalışabilen ve kalp atışlarını düzenleyen "pacemaker" denilen bir aygıt gibi vücudun içine nakledilen tıbbi cihazlara odaklanıyor. Bu gibi inovasyonların başarılı olmak için mümkün olduğunca kullanıcı dostu olmaları gerekiyor. Bu nedenle Siemens'deki araştırmacıların ilk öncelikleri kullanım kolaylığı. Avusturya, Viyana'daki Siemens Mobilite tesisinde çalışan Werner Chmelar ve ekibi, bu felsefeyi takip ederek Inspiro metro sistemi için yeni tutunma kolları geliştirdi. Bu tutacaklar, akla sürdürülebilirlik konseptini getirecek şekilde ağaç dalları gibi görünüyor. Üstelik değişik yüksekliklerde olduklarından her boydan insan tarafından da kolaylıkla kullanılabiliyor. Bu yeni metro aynı zamanda engellilerin erişimine de uygun olacak. Kendisi de görme özürlü olan Klaus-Peter Wegge, şu aralar çeşitli bileşenleri test ediyor ve daha da geliştirilmeleri için önerilerde bulunuyor. Siemens'deki uzmanlar da ayrıca çalışma ortamlarının ne kadar kullanıcı dostu olduklarını yakından inceliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz