Hayat akışı

Bilgisayar teknolojilerinde "cyberstream" devrimi.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hayat akışı


Peki hiçbir şey eskisi gibi olamayacağına göre bizim de bu duruma uyum sağlamamız gerekmiyor mu?
Gelernter: Ben burada herhangi bir sorun görmüyorum. Sonuçta, yaşamakışı hikayeler anlatıyor ve bu en doğal insani uğraşılardan biri.

Lifestream (yaşamakışı) tam olarak nedir? Fa-cebook'daki timeline(zamantüneli) gibi bir şey mi?
Gelernter: Evet, ama yaşamakışının mülkiyeti hiçbir şirkete ait olmamalı. Uzun vadede bu bizim Web'e karşı bakış açımızı değiştirecek. Artık onu statik bir şey olarak değil ama ihtiyacımız olduğunda bize elektrik sağlayan bir enerji şebekesi gibi yani bir nehir gibi göreceğiz. Örneğin, ben bir sunum üzerinde çalışırken, projeyle ilgili her şeyi yani notları, e-postaları, verileri internet'ten görebileceğim. Hemen o anda cevaplamak istemediğim bir e-posta aldığımda, onu yaşamakışında geleceğe havale edebileceğim. Mevcut durumumuz, kelimenin tek anlamıyla yetersiz.

Buna "şeylerin interneti" dahil edilecek mi? Gelernter: Elbette. Ayna Dünyalar (1991) başlıklı kitabımdaki fikirlerden biri de sanal dünyanın gerçek dünyayı yansıtmasıyla ilgiliydi. Daha şimdiden yol bulma yazılımınız aracılığıyla nerelerde trafik sıkışıklığı olduğunu görebiliyorsunuz. Gelecekte evinizdeki elektrikli ev aletleri de aynı şekilde sizi bilgilendiriyor olacak.

Peki robotlardan ne haber?
Gelernter: Robot teknolojisi fiziksel bir uğraş. Bu yüzden sanal dünyadan daha yavaş ilerleme kaydediyor. Ayrıca 20 yıl öncesiyle kıyaslandığında AI (suni zeka) da günümüzde artık o kadar fazla heyecan uyandırmıyor. Sonuçta, insan beynini makineye kopyalamak imkansız olmasa bile fevkalade zor bir iş.

Eğer dünyamızın tamamı çevrimiçine taşınırsa o zaman mahremiyetimize ne olacak?
Gelernter: Kendini ifşa etme trendini sosyal ağlar yaratmadı, çünkü bu ortam uzunca bir süredir mahremiyetin terkedilmesiyle destekleniyor. Rousseau'dan bu yana en çok satan kitaplar, otobiyografiyle ilgili olanlar. Fa-cebook ve diğerleri insanlara kendilerini ifşa etmeleri için sadece yeni bir platform sundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz