İnsan-makine işbirliğinde yeni modeller

Daha yüksek başarı olasılıkları sunan başka CI uygulama alanları da bulunuyor.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnsan-makine işbirliğinde yeni modeller


Bu tip bir yardımlaşmayı hayata geçirmiş herhangi bir şirket var mı?
- Evet, örneğin internet üzerinde bir kitlesel dışkaynaklandırma piyasası olan Amazon Mechanical Turk, yazılım geliştiricilerinin kendi uygulamaları içine insan zekasını katabilmeleri için tasarlanmış. Programcılar burada belirli uzman işleri diğer insanlara havale edebiliyor. Aynısını kendi yazdıkları programların ortasındayken de yapabiliyorlar. Örneğin bir seyahat rehberi yaratmak için bir program yazıyorsanız, o zaman onun içine sadece istek başına bir kaç kuruşa mal olan ve insanlardan otellerin telefon numaralarını bulmaları için web sitelerine bakmalarını isteyen alt rutinler ekleyebilirsiniz.

Bu sorun çözme modelinin iş dünyası için ne anlamı var?
- Olasılıklardan biri, şu anda büyük şirketlerin içinde yapılan işlerden çoğunun, artık geçici insan ve bilgisayar ağları ile yapılabilmesidir. Ücretlendirme ise karmaşık sorunların çözümü için ödenen büyük meblağlardan, bir rıhtımdaki kameranın beklenmedik bir olayı görüntülemesine yardımcı olmak karşılığında alınan mikro ödemelere kadar geniş bir yelpazede olmaktadır. İnsan ilgisinin gerekli olduğu durumlar için çevrimiçi listeler olabilir. İnsanlar buradan, çözmeye muktedir oldukları ama en fazla para ödedikleri sorunlara bakabilir.

Peki organizasyonlar kendi faaliyetlerine CI'yi uygulayarak IQ'larını artırabilirler mi?
- Organizasyonel IQ'yu ölçmek için tasarlanmış birkaç araştırmamız olmuştu. Birkaç küçük gruba bir takım işler vermiş ve onların nasıl performans gösterdiklerini tanımlayan faktör analizlerine bakmıştık. Bulduğumuz ise tıpkı bireylerle ilgili vakadakinin aynısıydı. Geniş bir işler yelpazesinde grup performansını öngören tek bir istatistiksel faktör vardı. Bunu organizasyonun tamamı seviyesinde de yapabilmeniz akla çok mantıklı geliyor. Örneğin Siemens'in IQ'sunun kaç olduğunu keşfedebilmek ve onun nasıl artırılabileceğini araştırmak fevkalade büyüleyici bir iş olurdu. Biz grup zekasının değiştirilmesinin kesinlikle mümkün olduğuna inanıyoruz.

Arthur F. Pease


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz