Neden refahı hızla yok ediyoruz?

Dr. Mathis Wackernagel tez danışmanı Profesör William E. Rees ile birlikte "ekolojik ayakizi" kavramını geliştirdi.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Neden refahı hızla yok ediyoruz?
48 yaşındaki Dr. Mathis Wackernagel California, Oakland merkezli ve Genova ile Brüksel'de ofisleri bulunan Global Footprint Network adlı kuruluşun kurucusu ve başkanı. Doktora tezini yazarken, tez danışmanı Profesör William E. Rees ile birlikte "ekolojik ayakizi" kavramını geliştirdi. Wackernagel 2007 yılında Bern Üniversitesi'nden fahri doktora unvanını aldı ve 2011 yılından bu yana New York, Ithaca'daki Cornell Üniversitesi'nde misafir profesör kadrosunda yer alıyor.

Ekolojik ayakizi nedir?
Wackernagel: Ekolojik ayakizi doğadan alıp götürdüklerimizi takip eden bir hesaplama aracıdır. Bir insanın, şehrin, ülkenin veya bütün insanlığın kendi tüketimleri için kullandıkları toprak ve su miktarını ölçer. Biz bu ayakizi değerini mevcut biyokapasiteyle yani başka ifadeyle küresel veya bölgesel seviyede içinde ekilebilir alanların, balıkçılık sahalarının, meraların ve ormanların olduğu "çiftlik"lerle kıyaslarız. Aldığımız sonuçlar bize, açık bir tarih vermek gerekirse 1970'lerin ortalarından bu yana eldekinden fazlasını tüketerek yaşadığımızı gösteriyor. Teknolojik ilerlemeler sayesinde biyokapasitemiz artmış olsa da bu artış insanoğlunun kaynaklara olan talebindeki artış yanında devede kulak kalıyor. Biz şu anda doğayı, doğanın kendini yeniden üretebilme yeteneğinden yüzde 50 daha hızlı tükettiğimizi tahmin ediyoruz. Bugün gezegende yaşayan her insanoğlu başına biyolojik anlamda verimli 1,8 hektar alan düşüyor ancak herbirimiz küresel anlamda şu anda ortalama 2,7 hektar alan kullanıyoruz.

Bir Amerikalının 8,0, Hintlinin 0,9 ve Çinlinin 2,2 hektarlık alan kullandığını söylemiştiniz. Bu rakamlar ne anlama geliyor?
Wackernagel:
Eğer gezegendeki herkesin tüketim alışkanlıkları Amerikalılar gibi olsaydı 4 tane daha dünyaya ihtiyacımız olurdu. Bu işin matematiğini siz de yapabilirsiniz: 1,8 hektarlık global biyokapasiteyi 8,0 hektarlık global ayakizine böldüğünüzde aynı sonucu alırsınız. Eğer hepimiz Çinliler kadar
tüketiyor olsaydık bile dünya yine de bu ayakizi ile başa çıkabilecek kadar büyük olmazdı. Hintliler ise burada bir açmazla yüz yüzeler çünkü ihtiyaçları çok az olmasına rağmen ülkeleri kullandıkları biyokapasitenin ancak yarısı büyüklüğünde. Ayrıca gezegenimizdeki vahşi doğa ve hayvan türleri için de ne kadarlık biyokapasite ayırmak istediğimize karar vermemiz gerekiyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz