"Tam zamanında gelişme"

Yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Tam zamanında gelişme
Gaz türbinli enerji tesislerini tam da gereksinim duyulduğu anda pazara sürebilmek gerçekten büyük maharet ister. Oysa yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor.

Eski bir Avusturya atasözüne göre, insanları bir araya getiren şey konuşmaktır. Bu aslında ortak hedeflerin sadece fikirlerin sürekli alışverişiyle tutturulabileceğinin Avusturya tarzı söylenme biçimidir. Hedefler ne kadar karmaşıksa uzmanların düzenli olarak birbirleriyle bilgi paylaşması o kadar önem kazanır.

Bu kural, çok sayıda bileşenden oluşan hayli karmaşık tesisler olan gaz türbinli enerji tesisleri için de geçerlidir. Gaz ile buhar türbinlerinin, jeneratörlerinin ve destek sistemlerinin birbirlerine paralel geliştirilmesi gerekir.

Bu bileşenlerin hepsi tek bir paket halinde teslim edilir ve en mükemmel performansı sergilemelerini sağlamak için optimum seviyede senkronize edilmiş olmaları şarttır. Ancak bu hedefi tutturmak hiç de kolay değildir. Çünkü teknik şartlar söz konusu bölgeye ve müşteri taleplerine göre değişiklik gösterir.

Siemens'in enerji uzmanları, teslimat süreleri ile üretim maliyetlerini verimli şekilde yönetebilmek için, birkaç yıl önce "Paket Yaklaşımı" denilen bir işletmecilik sistemi geliştirdi. Bu yaklaşım ile belli başlı katılımcılar arasında kesintisiz bilgi alışverişi yapılması sağlanıyor.

Ancak bu iş göründüğü kadar kolay değil. Siemens Enerji'de gaz türbinlerinin rekabet gücünün artırılmasından sorumlu Dr. Jan-Marc Lischka, "Gaz türbinlerinin yeni bileşenlerinin geliştirilmesi işinde genellikle aynı anda yüzlerce mühendis çalışır" diyor. Bu sürece piyasa analistleri, müşteri hizmetleri temsilcileri, satın alma uzmanları ve diğer konularda pek çok uzman da katılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz