Tavrını değiştiren binalar

ABD ve Alman hükümetlerinin istatistiklerine göre, dünya genelinde birincil enerjnin yüzde 40'ı evlerde ve ticari binalarda tüketilmekte.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tavrını değiştiren binalar
ABD ve Alman hükümetlerinin istatistiklerine göre, dünya genelinde birincil enerjnin yüzde 40'ı evlerde ve ticari binalarda tüketilmekte. Ayrıca toplam karbondioksit salınımlarının yüzde 21 'inden onlar sorumlu. Peki bu enerjinin ne kadarından tasarruf dilebilir? Siemens Kurumsal Teknolojiler'in Istün Performanslı Binalar araştırma projesinin başkanı ve binalarla şehirler için enerji tasarrufu teknolojileri alanında bir otorite olan homas Grünewald, "Binasına bağlı olarak üzde 25 ile 50 arasında değişir" diyor. Büyük mağaza zincirlerinin enerji yönetiminde uzman ABD'li bir şirket olan Siemens erakende ve Ticari Sistemler'in (RCS) istatislikleri de onu onaylıyor. RCS müşterileri artan lektrik fiyatlarına rağmen kendi elektrik faturalarının yüzde 15 ile 30 arasında düştüğüne şahit oldu. ABD'de tüketilen toplam enerjnin yüzde 46'sından ticari binaların sorumlu lduğu göz önüne alındığında RCS'nin enerjtalebi üzerindeki uzun vadeli potansiyel etkisinin devasa olabileceği anlaşılıyor.
Patates kızartması ve bir enerji analizi.
Kaliforniya, Berkeley'de Siemens Teknoloji Şirket Merkezi tarafından fonlanan yeni kurulmuş bir teknoloji şirketi olan Reno, Nevada kökenli LoadIQ da benzer yollardan çalışarak ABD'li 70 bin hazır gıda restoranının elektrik faturalarını ciddi miktarlarda azaltacak bir teknolojiyle ortaya çıktı. Belirli bir eğitim aşamasından sonra bu teknoloji fırınlar, kızartıcılar ve buzdolapları gibi cihazlardan bir restoranın elektrik sayacına ulaşan elektrik tüketimlerindeki değişiklikleri ilişkilendirmek için ileri sinyal işleme tekniğinden faydalanıyor. LoadIQ CEO'su Dr. Hampden Kuhns, "Bir elektrikli alet ne zaman açılsa veya kapansa bu sistem her seferinde güçteki değişikliğe bakıyor. Herbir değişiklik kendine has bir işaret ile tanımlanıyor. Mesela 50W'lık rezistanslı telli ampul ile 50W'lık indüktif floresan ampulün işaretleri birbirlerinden tamamıyla farklı" diyor. Buna rağmen cihazların tanımlanması oldukça zor olabiliyor, çünkü elektrikli aletlerin çoğunda çeşitli döngüler var. Kuhns "Ancak biz her bir döngüyü birbirinden ayırt etmenin ve ardından onları tek bir cihazı tanımlayacak bir işarete dönüştürecek şekilde birleştirmenin bir yolunu bulduk. Bu sayede bir bulaşık makinasındaki enerji yoğun sıcak su ısıtma döngüsü gibi bir cihazın içindeki çeşitli farklı faaliyetleri tanımlayabiliyoruz. Bu teknoloji, sistemlerin verimsiz zamanlamalarını algılamak için bir mağazanın çizelgesiyle bile birlikte kullanılabilir" diyor. Belirli aralıklarla bir cihazın gerçek enerji talebiyle ilgili bilgiler, iddia edilen talebi ve kendisiyle rekabet eden cihazların elektrik talebiyle karşılaştırılıyor. Eğer dikkate değer tutarsızlıklar görülürse LoadIQ, şirket sahibi için cihazın değiştirilmesi veya servise alınması gerektiğini bildiren bir rapor sunuyor. 2011 Kaliforniya Temiz Teknolojili Açık Enerji Etkinlik Ödülü'nün sahibi ve Ulusal Bilim Vakfı (NSF) Küçük Şirketler İnovasyoncu Araştırmalar II. Aşama Ödülü'nü kazanan LoadIQ şu aralar kendi teknolojisini küçük ticari kuruluşlarda test etmeye başlamak üzere.

Zirve yedekleme tesislerine olan talebi azaltmak.
Etkinliği artırmak ve elektrik faturalarını düşürmek ihtiyacı sadece tek tek şirketler ve tüketicilerle sınırlı değil. Aslında pekçok ülkede elektrik üretimi ve dağıtımı şebekelerinin istikrarı tehlike altında. Örneğin şayet elektrik talebi mevcut kapasite sınırına yaklaşırsa şebekede voltaj düşüklükleri veya sık sık elektrik kesintileri yaşanabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için elektrik şirketleri genellikle "zirve yedekleme" denilen tesislere başvurur. Ancak bu gibi tesisler nadiren faaliyete geçirildiklerinden, çalışmaya başlatılmaları bir hayli masraflıdır. New Jersey, Princeton'daki Siemens Kurumsal Teknolojiler'de "Siemens baş inovasyoncusu" ve bir otomasyon uzmanı olan Dr. George Lo, "ABD'de tüm enerji üretimi ve dağıtımı altyapısının yüzde 10'u sadece yüzde 1 olasılıkla gerçekleşen elektrik talebi zirvelerini karşılamak için tahsis edilmiştir" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz