Veri dünyasında neler oluyor?

Dr. Dirk Heckmann veri dünyasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Veri dünyasında neler oluyor?

Dr. Dirk Heckmann (50), Passau Üniversitesi'nde Kamu Hukuku, Güvenlik Hukuku ve İnternet Hukuku profesörüdür. IT Hukuku konusunda Alman Parlamentosu'na uzman danışmanlık yapmakta ve ayrıca hükümetteki bakanlara, eyalet palamenterlerine ve şirketlere IT Hukuku alanında danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır. Heckmann Almanya Friedrichshafen'deki Zeplin Üniversitesi'nde, Bağlantılı Şehirler Deutsche Telekom-Institute'ın IT Uyum ve Güvenlik Merkezi direktörü olarak da hizmet vermektedir.

Dijital dünya günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir bileşeni olmuş durumda. Ancak ne yazık ki internetle ilgili yasal mevzuat henüz tam anlamıyla net değil. Bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Heckmann: 1978 tarihli Alman Federal Veri Koruma Yasası veya Alman telif kanunu gibi tüm "eski yasalar" yeni medyaya da uygulanabileceğinden, yasal bir bağlamda her şey aslında çok kolay olabilir. Bu yasalar aynı zamanda internete de uygulanabilir. Burada asıl sorun, böylesi yasal bir düzenlemenin, internetin çok kısa zaman aralıklarında ürettiği sosyal ve teknik fenomenler yüzünden, her geçen gün geçerliliğini daha fazla kaybetmesinde yatmaktadır. Bu durum özellikle Web 2.0'daki sosyal ağlar için geçerli. Eskiden şirketler ve hükümet yetkilileri kendi eylemlerinde, vatandaşların mahremiyet haklarını korumak için internet kullanıcılarının verilerinin işlenmelerini ve dağıtılmasını düzenleyen Veri Koruma Yasası'na uymak zorundaydı. Oysa bugün Facebook, Flickr ve benzeri forumlardaki devasa miktarlarda kendilerine ait bilgileri kendi arzularıyla paylaşanlar, kullanıcıların ta kendileri.

İnternet veri yasası konusunda görüşleriniz neler?
Heckmann: Veri Koruma Yasası, bilgisel anlamda kendi kaderini tayin etme hakkının olduğunu varsayar. Oysa aslında şahsi verilerin korunmasına ya da özel otonomiye tam anlamıyla bir çözüm bulmaz. Diğer yandan bu yasa, vatandaşları kendi verilerinin izinsiz ya da arzu edilmeyen kullanımından korumak için tasarlanmıştır. Ancak aynı zamanda, içinde bulunduğumuz bilgi ve internet çağında elbette ki özgürlük kavramına ters düşecek şekilde, bu korumayı sağlamak için bir insanın eylem özgürlüğünü de sınırlandırmak zorundadır. Bu çelişki şu anda internet kullanıcılarına kendi verileri üzerinde işlem yapılabileceğinin onaylatılmasıyla çözülüyor. Ancak böylesi bir yetki verme süreci genellikle bir tuşa basılarak mümkün olduğunca çabuk "onaylıyorum" denilerek gerçekleşmesine rağmen içinde inanılmaz uzunlukta yasal açıklamalar barındırıyor.

Size göre verilerin korunması konusu nasıl yönetilmeli?

Heckmann: Enteresan bir alternatif, çeşitli uygulamaların içine "gömülmüş" teknik veri koruma ile sunuluyor. Hepsi de kullanıcı tarafından zaman içinde üzerinde değişiklikler yapılabilecek WLAN yönlendiricilerinde, sosyal ağlarda ve akıllı elektrik saatleri gibi zeki uygulamalarda olduğu gibi. Bu tür "fabrika çıkışlı koruma" hem Almanya hem Avrupa'nın diğer yerlerinde bir süreliğine geliştirilmişti. Benim üzerinde çalıştığım Akıllı Mahremiyet Direksiyonu da bunlara bir örnektir. Bu "kontrol direksiyonu", çevrimiçindeki tedarikçilere ve kullanıcılara gereksiz hamaliyeler yüklemeksizin sayısız akıllı veri koruma önlemini içerir. Pek çok kullanıcı IT meraklısı olmadığı ve sıklıkla kendi başlarına güvenlik önlemleri alamadıkları için bu aslında çok iyi bir şey.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz