Ailenin kariyer hazırlığı!

İşe alınmanın, aile bağı ile kazanılan bir hak olmadığının altını çizen şirketler, sadece hak edenin yönetime geldiğini belirtiyor.

1.03.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ailenin kariyer hazırlığı!
Aile şirketinde yönetim devri en kritik konu. Çoğunlukla kuşaklar arasındaki değişimin şekli ve zamanı, şirketlerin gelecek performansını etkiliyor. Öte taraftan aile üyelerinin nasıl bir süreç sonrasında hangi pozisyona geleceğinin belirlenmemiş olması, kimi zaman o şirketin sonunu getirebiliyor. Bu nedenle artık şirketler konuya daha duyarlı yaklaşıyor. Her ölçekten pek çok şirket, son yıllarda yeni nesli hazırlamak için kendi stratejisini ortaya koyuyor. Kurumsallaşma yolunda ciddi adımlar atanlar ise aile anayasasına göre hareket ediyor.
Her bireyin yönetimde yer alması zorunluluğunu ortadan kaldıran bu şirketler, aday aile üyelerini küçük yaşlardan itibaren gözlem altında tutmakla işe başlıyor. Her bir üyenin yeteneklerini sorguluyor, eğitimlerini onların istedikleri doğrultuda almalarını teşvik ediyorlar. Eğitimleri süresince şirket kültürünü tanımalarını sağlamak ise şirketlerin titizlikle takip ettiği bir konu.
Genel uygulamalara baktığımızda ise şirketlerin artık aile üyelerini koşulsuz şartsız yönetime atamadığını görüyoruz. Yönetime aday bireylerin tıpkı profesyoneller gibi kariyer basamaklarını çıkmaları, gerekli beceri ve yetkinliklere sahip olmaları isteniyor.
Hatta kurum dışında bir şirkette deneyim tercih ediliyor.
Tüm bunlara rağmen aile üyesinin yönetime gelmesi ise kesin bir sonuç değil.
Genç Capital, aile şirketlerinde aile üyelerinin kariyer basamaklarını nasıl tırmandıklarını, üst yönetime nasıl hazırlandıklarını araştırdı.
AK­MAN’DA KA­Rİ­YE­RİN  İLK ADI­MI MEY­VE TOP­LA­MA
Akman Holding’de genç aile üyeleri küçük yaşlardan itibaren şirketlerde görev alarak yöneticiliğe hazırlanıyor. Bazen ilk işleri faks çekme, bazen fabrikada meyve toplama oluyor. Önemli olanın mümkün olan en erken yaşta iş ortamındaki havayı solumak olduğunu belirten Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, “Tabii kendileri de istekliyse bu mümkün olabiliyor. Örneğin, yeni nesli iş hayatına alıştırmak için fabrikalara birlikte gidiyoruz. Kutulama gibi en alt basamaktaki işleri yapmaları yönünde onları teşvik ediyoruz. Böylelikle her departman konusunda bilgi sahibi olmalarını istiyoruz” diyor.
Şirketleri tanıma sürecinin üniversite eğitimine kadar devam ettiğini belirten Akman, bu deneyimin ardından üniversite eğitiminin hangi alanda alınacağı konusunda karar vermenin daha kolay olduğunu ifade ediyor.
Akman’a göre holdingde işe başlamadan önce yurtdışı tecrübesi edinmek de hem tek başına yaşamak hem dil öğrenmek açısından kritik öneme sahip. Akman Holding’de göreve gelecek aile üyelerinin aile şirketleri dışında tecrübe edinmesi de aranan bir özellik.
Bu konuda en az 1 yıllık bir deneyimin gerekli olduğunun altını çizen Akman, “Bu durum söz konusu kişinin piyasa gerçekleri ile ilk olarak yabancı kurumlarda karşılaşmasını, böylelikle holdinge geldiğinde ayaklarının yere daha sağlam basmasını sağlıyor” diye konuşuyor.
Tüm bu süreçlerin ardından bir aile üyesinin Akman Holding’de yönetim pozisyonuna gelmesi ortalama 5 yılı buluyor. Ancak Akman bu konuda da bir ekleme yapıyor, “Tabii bu kişinin becerisine ve hırsına bağlı olarak değişebilir. Yönetim sorumluluğunu üstlenemez ve diğer profesyonellerin saygısını kazanamazsa yönetime gelemez.”
YA­LIN­KA­YA­LAR  İC­RA­AT­TA YER AL­MI­YOR
Bir aile şirketi olan Goldaş’ta şirketin kurucusu Hasan Yalınkaya ve kardeşi Sedat Yalınkaya yönetimde bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz