Değerlerimizi paylaşan adayları tercih ediyoruz

Akaryakıt sektörünün önde gelen oyuncularından Shell, Türkiye’de 700 çalışana sahip ve yaklaşık 15 bin kişiye dolaylı istihdam sağlıyor. Shell’in işe alım süreçlerinde, yeni mezunlar öncelikle ‘müşteri hizmetleri merkezi’ bünyesinde işe başlıyor. Burada şirketin ürünlerini ve politikalarını öğrenen çalışanlar, performans becerilerine göre kısa sürede yükselme şansı yakalayabiliyor. Çalışanların gelişimine oldukça önem veren şirket, “Shell’e Hoş Geldiniz”, “Ekip Liderleri”, “Gelişim Haftası” adında eğitimler düzenliyor ve çalışanlarını global organizasyonlarda görevlendiriyor. Şirketin her yıl 50-70 kişiyi işe aldığını ifade eden Shell Türkiye İK Müdürü Rick Young, 2015’te ayrıca 80 stajyer alımı yapacaklarını söylüyor. Young, seçim kriterlerini “Rekabetçi ve yenilikçilik ruhuna sahip, dürüstlük, doğruluk ve insanlara saygı gibi temel değerlerimizi paylaşan kişileri tercih ediyoruz” diyerek açıklıyor.

29.09.2015 16:13:360
Paylaş Tweet Paylaş
Değerlerimizi paylaşan adayları tercih ediyoruz

* İnsan kaynakları açısından akaryakıt sektörünün en büyük zorlukları nelerdir? Bunlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?
Sektörün genel olarak yaşadığı en önemli zorluk, akaryakıt istasyonlardaki çalışanların işten ayrılma oranlarının yüksek olması. Shell olarak akaryakıt istasyonlarındaki çalışanların Shell’e bağlılığını çok önemsiyoruz. Eğitim programları dışında onların ihtiyaçlarını inceleyerek başka projeler de hayata geçirdik. Örneğin, istasyonlarımızdaki dinlenme odalarını çalışanlarımızın beklentilerine uygun halde getirdik. Buna dinlenme odalarına çamaşır makinası koymak da dahil. Shell istasyonlarında gece-gündüz, yaz-kış hizmet veren çalışanlarımızın mutlu bir şekilde çalışmasını çok önemsiyoruz.
* Gençlerden beklentiniz nedir?
Deneyim seviyeleri ne olursa olsun, iş sonuçlarına herkesin katkıda bulunabileceğine inanıyor ve bekliyoruz. Ayrıca herkesten ileriye dönük başarılı bir kariyer için kendilerine yatırım yapmalarını ve gelişime odaklanmalarını tavsiye ederim. Dünyanın büyüyen enerji ihtiyaçlarını yenilikçi bir yaklaşımla karşılamak için meraklı, tutkulu ve geleceği şekillendirecek fikirler peşinde koşan gençler için Shell’de çalışmak çok iyi bir fırsat olacaktır.
* Gençlere ne tavsiye edersiniz?
Kariyerinize başlarken zamanınızı ve enerjinizi hangi alana yatıracağınıza karar vermek karmaşık bir süreçtir. Gençlere, onları heyecanlandıran, söz konusu kariyer alanında temel becerileri edinebilecekleri ve gelecek kariyerlerinin altyapısını hazırlamaları konusunda deneyim kazandıracak bir iş kolu veya şirket bulmalarını tavsiye ederim.

"Çalışanların gelişimi önemli"
“Shell çalışanlarının ve liderlerinin gelişimine çok önem veriyoruz. Bu nedenle onları destekleyecek birçok program hayata geçiriyoruz. Örneğin; her yıl düzenlenen “Gelişim Haftası” kapsamında tüm çalışanlar, şirketteki liderlerin kariyer yolu hakkında detaylı bilgi alabiliyor. Shell’in global organizasyonunda ihtiyaç duyulması halinde uzun dönemli veya kısa dönemli olarak yurtdışında çeşitli alanlarda görev alabiliyorlar”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz