İlk işe zor veda

Türkiye’nin en önemli şirketlerinde görev alan, yıllarca üst düzey yöneticilik yapan isimlerin, gençlere yol gösterecek iş değişiklik öyküleri...

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk işe zor veda

ÜNİVERSİTEDEN YÖNETİCİLİĞE
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Genel Müdürü Dr. Ahmet Paksoy, ilk iş değişikliğini akademisyenlikten iş dünyasına doğru yaşadı. İDO genel müdürlüğünü üniversitede akademik çalışmalarına odaklanmış bir öğretim görevlisiy-ken karşına çıkan bir fırsat olarak nitelendiren Paksoy, bu görevin kendisi için hem bir şans hem de önemli zorluklar barındıran yeni bir tecrübe alanı olduğunu söylüyor: “İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletmeleri Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanlığı’na kadar yükselmiştim. Bir gün Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne (TDİ) yönetim kurulu üyeliğine seçildiğimi söylediler. Buradaki görevim sırasında sektör temsilcisi kimliğimizle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ulaşımla ilgili bir rapor hazırlamıştık. Bundan sonraki gelişmeler takdire dayalı oldu. Bir gün üniversiteden çıkarken telefonum çaldı ve İDO genel müdürlüğüne atandığımı öğrendim.”

“HESAPLI RİSKLER BAŞARI GETİRİR”

Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan, ilk iş değişikliğinin tesadüfen gerçekleştiğini söylüyor. “KPMG firmasında çalışırken arkadaşım, çalıştığı firmada yeniden yapılandırılmak istenen bir departmana yönetici arandığını ve beni önerdiğini söyledi. İş ve firma çok ilginç geldi ama kararsız kaldım” diye anlatan Pekkan, kısa bir tatil yaparak detaylı düşündü ve ardından işi kabul etmeye karar verdi. Pekkan, iş değiştirmeyi düşünen gençlere, şirketlerin imajına fazla önem vermelerini öneriyor: “Firmanın pazardaki konumu, finansal durumu gibi temel bilgilerin yanı sıra şirket kültürü ve çalışacağınız yönetici hakkında da bilgi toplayın. Doğru zamanı ve iş fırsatını yakaladığınızda mutlaka değerlendirin. Fırsatlar sonsuz değil. Hesaplı riskler almak her zaman daha büyük başarılar getirir.”

CEO’LARDAN TAVSİYELER
KALBİNİZİ DİNLEYİN

Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, iş değişikliği düşünenlere şunları öneriyor: “Severek, istek ve azimle çalışıp çalışamayacağınız ortam olmasına, firmanın da geleceğinize, iş başarısı ve hedeflerinize nasıl katkılar sağlayabileceğine mutlaka bakın. Kalbinizi dinleyin. Yani en az IQ’nuz kadar EQ’nuzu da kullanın. Öncelikle sizi neyin mutlu edeceğini belirleyip, daha sonra bu belirlediğiniz mutluluk kaynaklarının önünüzdeki kariyer alternatifleriyle kesişip kesişmeyeceğine bakın.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz