İlk işin peşinde

Uzun bir eğitim maratonundan sonra ilk iş peşinde koşan yeni mezunlar, yeni yolculuklarında ne yapıyor?

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk işin peşinde

Ne kadar zamandır iş arıyor, ne tür şirketleri tercih ediyor, hangi pozisyonda işe başlamak istiyorlar? İş bulmalarını ne zorlaştırıyor? Genç Capital, Yenibiris.com'la bir araya gelerek özel bir çalışma gerçekleştirdi. 3 bin 918yeni mezuna bu soruları sordu. Elde edilen yanıtlar gençlerin işe bakışlarına ve iş dünyasından beklentilerine ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Önce hayaller kuruldu, sonra zorlu bir maraton başladı. Yıllar süren eğitim, her seferinde yeterliliklerini tekrar tekrar ölçen sınavlar derken beklenen an geldi. Ellerinde diplomalarıyla iş dünyasına adım atmaya hazır binlerce yeni mezun şimdi hayatın en kritik dönemeçlerinden birini yaşıyor. ilk işlerini arıyorlar... Birçok noktadan çeşitli kuruluşlara ulaştırdıkları özgeçmişleriyle kendilerini geleceğe taşıyacak, hayatlarına yön verecek işi bulmanın peşindeler. Peki bu yolculuk onlar için nasıl geçiyor? Ne zamandır iş arıyorlar? Hangi şirketlerde çalışmanın hayalini kuruyorlar, bir şirketi onlar açısından cazip kılan kriterler neler? ilk görüşmelerinde talep ettikleri pozisyon ne, ilk görüşmeleri nasıl geçti, iş bulmak konusunda onları en çok ne zorluyor? İşte Genç Capital tüm bu soruların yanıtlarını bulmak daha da önemlisi yeni mezunlara yol göstermek için Yenibiris.com'la biraraya gelerek özel bir çalışma gerçekleştirdi. Yenibiris.com'un veri tabanı üzerinden 3 bin 918 yeni mezuna bu soruları sordu. Elde edilen yanıtlar gençlerin işe bakışlarına ve iş dünyasından beklentilerine ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor.

NE ZAMANDIR İŞ ARIYORLAR?
Yapılan çalışmaya göre katılımcıların yüzde 62'si son 1 ila 3 aydır iş arayışında. Yüzde 11'i de 1 ila 2 yıldır iş arayışını sürdürüyor. Uzmanlara ve şirketlere göre bu tablo oldukça makul. Sony Ericsson Ticari Pazarlama Müdürü Didem Usluer, "İşveren tarafında şüphe uyandırmayacak ve normal iş arama periyodu olarak algılanacak süre en fazla 3-4 aydır diyebiliriz" diyor. Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere de süreyi endişe verici bulmuyor. Ancak sürenin uzamasının adaylarda tedirginliği artırdığını, işverenlerin de adayın kredibilitesini ve pazardaki değerini daha çok sorgulamalarına neden olduğunu ifade ediyor. PwC Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Murat Demiroğlu ise yeni mezunlara yönelik piyasada çok iş olmadığını belirtiyor. "Türk ekonomisi deneyimli iş gücüne daha çok prim veren bir piyasa. O nedenle yeni mezunların yetişme pozisyonları ya da ilk işe giriş konusunda zorlandıkları bir pazar. Son yıllarda akademik kariyer yapanların sayısındaki artış da bu durumdan kaynaklanıyor" diyerek durum saptamasında bulunuyor.
Katılımcıların yarıdan fazlası iş arayışını sürdürürken ne kadar zamanda iş bulacaklarına dair kendilerine koydukları zamana farklılık içeriyor. Ankete katılan yeni mezunların yüzde 31'i 3 ila 6 ay arasında iş bulabileceğini düşünürken, yüzde 21'i 1 ila 3 ay arasında iş bulma umudu taşıyor. Yüzde 37'si de 9 aydan 2 yıla kadar bir zamanda iş bulmayı beklediğini dile getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz