İş bulma taktikleri

Deneyimsiz adayların iş arama, CV hazırlama ve mülakat süreçlerinde nelere dikkat etmesi gerekiyor? İşte cevaplar…

18.03.2016 16:13:060
Paylaş Tweet Paylaş
İş bulma taktikleri
İLK DENEYİM ÖNEMLİ
 Mezun olduktan sonraysa öncelikle hedef belirlenmesi ve çalışmak istenen sektörlerin saptanması gerekiyor. İş aramayı disiplinli bir şekilde yönetmek gerektiğini söyleyen HRM’nin yönetim kurulu başkanı İlknur Seven, “Her sabah işe gidecekmiş gibi kalkmak, başvuru yapmak, başvuruları takip etmek gerekiyor” diyor. İlk iş deneyiminin gençlerin gelecekteki kariyerlerinde çok önemli olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Kariyer başlangıcını ilk düğmesi doğru iliklenmesi gereken bir gömleğe benzetebiliriz. Yanlış iliklenmenin düzeltilmesi yıllar alabiliyor. Doğru başlangıç için sabırlı olmak önemli ve çok da tercih etmediğiniz bir yerde iş başı yapmayın.”
İŞ ARAMAK DA BİR İŞ
Uzmanlar, başarının ilk adımının kendini tanımak, ne istediğini bilmek, yeteneklerinin farkında olmak olduğunu söylüyor. Bunları belirledikten sonra gençlerin ilgilendikleri iş alanlarını ve iş tanımlarını detaylı incelemelerini tavsiye ediyor. İş aramanın da bir iş olduğunu belirten Secretcv.com’un genel müdürü Okan Tütüncü, adayların iş başvuru sürecine sadece iş bulma odaklı yaklaşmamaları gerektiğini söylüyor. Gençlerin kendi istekleriyle ilgili beklentilerini saptadıktan sonra yapmaları gereken ise yetenekleri öne çıkaran bir CV hazırlamak. Yetenek ve yetkinliklerin her yönüyle aktarıldığı bir CV’nin önemine dikkat çeken Viko İK ve Kurumsal Gelişim Direktörü Mutlu Kutlu, bu CV’nin kişinin izdüşümü niteliğinde olması gerektiğini ifade ediyor. 
CV’DE NELERE DİKKAT ETMELİ? 
Özgeçmiş, yeni mezun adaylar hakkında potansiyel işverenlere önemli ipuçları vermesi ve mülakata çağrılma aşamasında avantaj sağlaması açısından önemli. Özgeçmiş hazırlamanın temel kuralları ise sade ve anlaşılır bir dil kullanmak, kişisel bilgileri eksiksiz yazmak, varsa kurs, sertifika programı ve staj bilgilerini eklemek. Sosyal aktiviteler ve hobiler de artık şirketlerin önem verdiği konular arasında yer alıyor. Örneğin Akbank’ın İK ve strateji genel müdür yardımcısı Burcu Civelek, rekabetin yüksek olduğunu, bu yüzden akademik başarı kadar sosyal aktiviteler, sosyal sorumluluk çalışmaları gibi alanların da değerlendirmelerde önem kazandığını söylüyor. CV’de dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise adayların CV’lerine yazdıkları her şeyi uygulamaya hazır olmaları. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz