Kaç yılda geliyor?

Kariyer yolculuğuna başlamak üzere şirketlere, büyük holdinglere, bankalara başvuran yeni mezunlar kendilerini nelerin beklediğini merak ediyor...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kaç yılda geliyor?

Yetiştirme elemanlarının etkili iletişim, kişisel liderlik, değer bazlı yönetim gibi kendilerini iş dünyasına hazırlayacak eğitimlerin yanı sıra teknik eğitimlere de katıldığını belirten Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Yalın 6 Sigma Genel Müdür Yardımcısı Semra Akman, “Terfi aşamasında yetiştirme elemanı olarak görev yapanların performans ve potansiyel değerlendirme sonuçları ile 360 derece yetkinlik değerlendirmeleri dikkate alınıyor” diyor.Avea İnsan Kaynakları Grubu Kıdemli Direktörü Bahattin Aydın, “Terfi için çalışanların en az 2 performans sürecine dahil olmalarını bekliyoruz. Performans değerlendirme notunun ise en az ‘başarılı’ olması kriteri aranıyor” diyor. Göreve başlayan AveaMasters’ların “Genç Avealılar” isimli 105 saatlik eğitim programına dahil edildiğini de belirten Aydın, aynı zamanda Avea yöneticilerinden bir mentor atandığını söylüyor.

“Vodafone Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Bülent Bayram, şirkete yeni katılanların 6 ay süren Discover Genç Yetenek Gelişim Programı’na devam ettiğini belirtiyor. Bayram, genç çalışanların herhangi bir sınava alınmadan yıllık performanslarına ve potansiyellerine göre terfiye hak kazandığının altını çiziyor.

TERFİ KARARINI KİM VERİYOR?
Genç profesyonellerin ilk terfilerinin per-formanslarma göre yapıldığı şirketlerde performans değerlendirmeleri bölüm yöneticilerinin de katıldığı komitelerde, üst düzey yöneticilerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. İlk terfide üst düzey yöneticilerden oluşan komitelerin de görüşü alınıyor. Coca-Cola Türkiye de genç profesyonellerin terfisi kıdemlerine değil performanslarına bağlayan şirketlerden biri. Coca- Cola Türkiye Kafkasya ve Orta Asya Bölümü, Avrasya ve Afrika Grubu İK Direktörü Tapaswee Chandele, “Süreye bağlı terfi uygulamamız bulunmuyor. Terfi alacak kişilerin iş sonuçları performansla-rı, üst yönetimin yer aldığı yetenek değerlendirme toplantılarında görüşülüyor” diyor.

Bağımsız denetim hizmeti sunan, vergi ve kurumsal finansman gibi konularda danışmanlık yapan E&Y nin Türkiye ofisinde yeni mezun çalışanların, ilk terfilerini alabilmesi için sadece üst düzey yöneticilerden oluşan performans değerlendirme komitesinden onay alması yeterli değil, bazı sınavları da başarıyla geçmiş olmaları gerekiyor. E&Y Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Emre Çavuşoğulları, terfi öncesi yapılan sınav ve değerlendirmeleri ise şöyle özetliyor: ‘Yeni mezun çalışanların senior pozisyonuna terfi etmeden önce SMMM Staja Başlatma Sınavı’nı başarıyla geçmiş olmaları gerekiyor. Yıl içindeki performans değerlendirmeleri sonucu danışmanları tarafından verilen ve bölüm yöneticilerinin katıldığı komitelerde değerlendirilen performans notlarının da terfi için yeterli düzeyde olması gerekli.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz