Kapı açan özellikler

Y kuşağı, şirketlerin işe alım önceliklerini de değiştirdi. Artık en çok hevesli ve enerjik adaylar tercih ediliyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kapı açan özellikler
Kurum kültürüne uyum, pozitif kişilik yapısı, çalışkan ve hırslı olmak da kapı açan özellikler arasında yer alıyor. İK yöneticilerinin ilk görüşmede eledikleri adayların başında ise enerjisi düşük, görüşmeye hazırlıksız gelen, pesimist kişiler bulunuyor. Önceki iş yerini ağır dille eleştirenler, ilk görüşmede maddi imkanları ve yan hakları ısrarla soranlar da kısa sürede elenenler arasında...

PepsiCo, 125,6 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden biri. Yeni mezunların girmek için can attığı Amerikalı dev şirketin Türkiye’deki yiyecek bölümünün genel müdürü Ece Aksel, işe alımlarda zeki, meraklı ve öğrenmeye açık adayları tercih ettiklerini söylüyor. Aksel’in adaylarda ısrarla üzerinde durduğu konuların başında ise enerji ve tutku geliyor. Aksel, “Son dönemde, daha çok enerjik ve işine tutkuyla bağlı adayları işe alıyoruz” diye konuşuyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Genç Capital olarak işe alımda kapı açan özellikleri ortaya koyan ve Kariyer.net’le birlikte gerçekleştirdiğimiz araştırma da benzer sonuçları ortaya koyuyor. 227 İKyöneticisinin katıldığı ankete göre işe alım görüşmelerinde İK yöneticileri en fazla hevese ve enerjiye bakıyor. Bunu, kurum kültürüne uygunluk, çalışkan ve hırslı olmak gibi özellikler takip ediyor. İşe alım kararlarında eskiden çok daha önemli olan eğitim ve yabancı dil gibi kriterlerin ise geri planda kaldığı görülüyor. Hatta ankete katılan İK yöneticileri, iş deneyimine master veya doktora yapmış olmaktan daha çok önem verdiklerini belirtiyor.

BÜYÜK DEĞİŞİM
Şirketlerin büyük çoğunluğu, Y kuşağına göre işe alım kriterlerini yeniden oluşturmuş durumda. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, teknolojiyle iç içe olan Y kuşağının şirketlerin işe alımdaki önceliklerini değiştirdiğini söylüyor ve ekliyor: ‘Yjenerasyonunu anlamak hepimiz için çok önemli. 80 sonrası doğumlu, internetle büyümüş bu kuşak, kendine has özeliklere ve davranışlara sahip.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz