Part time iş bulma rehberi

Üniversite öğrencileri için “part time” yarı zamanlı iş olanakları çok büyük fırsatlar barındırıyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Part time iş bulma rehberi
Gençler hem eğitim hayatlarını sürdürüp hem deneyim kazanabiliyor. Üstelik gelir de elde ediyorlar. Yüksek performans gösterenler zaman içinde yarı zamanlı pozisyonlarda,n tam zamanlı pozisyonlara da geçiş ya,pabiliyor. Ha,ngi sektör ve şirketlerde part-time iş olanakları bulunuyor? Ha,ngi pozisyonlarda bu tip iş olanakları daha fazla ? Bu soruların yanıtlarını ortaya koymayı amaçlayan rehber niteliğinde bir çalışma yaparak gençlere arayışlarında destek olmayı hedefledik. Öğrencilik yıllarında “part time çalışmak” gençler için çok değerli bir deneyim... Çünkü bu tür çalışma, teorik bilgileri pratiğe çevirebilmek için zemin hazırlıyor, öğrencilere mezuniyet öncesi çalışma yaşamı ve özel sektör hakkında bilgi ve deneyim kazandırıyor. Böylece öğrenciler mezuniyet sonrasında ne yapmak istediklerine daha doğru karar verebilirken, kariyer hedeflerini daha doğru yönlendirebiliyorlar.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Birçok şirket de part time çalıştırdığı öğrencileri potansiyel tam zamanlı çalışan adayı olarak görüyor. Onları part time kadrolarında istihdam ederken yakından tanıyor, görev ve sorumluluklarını deneyimleri arttıkça genişletiyor. Bu çalışma prensibi sayesinde kendi insan kaynağını yaratma şansı da elde eden şirketler, şirket kültürünü tanıyan, deneyimli ve nitelikli insan kaynağıyla yakın temasa geçmiş oluyor. Günümüzde part time olarak farklı sektör ve şirketlerde ne tip kadroların bulunduğunu araştırdık. Özellikle hangi pozisyonlarda, ne tür çalışma koşullarında part time çalışan istihdam edildiğini ortaya koyarak gençlere yol göstermeyi amaçladık.

PART TIME İŞLER NEREDE?
Türkiye’de neredeyse her sektörde part time çalışma olanağı mevcut. Hazır giyimden fast food’a, çağrı merkezinden ilaç sektörüne birçok alanda şirketler üniversite öğrencilerine part time iş olanağı sunuyor. Ancak çağrı merkezi, fast food gibi bazı sektörlerde yarı zamanlı çalışma olanakları çok daha fazla olabiliyor. Örneğin çağrı merkezi sektöründe part time çalışanlar ağırlıklı olarak müşteri temsilcisi pozisyonunda görev yapıyor. Fast food sektöründe de part time çalışmak isteyene kapılar açık. Sektörün en büyüklerinden McDonald’s, part time çalışanlara ekip üyesi ve müşteri pozisyonlarında görev veriyor. Hazır giyimin en büyük kuruluşlarından Aydınlı Grubu’nda mağazalarda part time çalışan istihdam edilirken, istihdamlar daha çok satış danışmanı, kasiyer ve depo personeli pozisyonlarında yoğunlaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz