"Sahayı iyi bilmek şart"

Tütün ve sigara sektöründe faaliyet gösteren ImperialTobacco’da yeni mezun işe alım oranı yüzde 3-5 arasında değişiyor

18.03.2016 16:14:590
Paylaş Tweet Paylaş
"Sahayı iyi bilmek şart"
Yeni işe alımların ne kadarını yeni mezunlar oluşturuyor ve onları nasıl bir kariyer yolculuğu bekliyor?
Yeni mezun işe alım oranımız yüzde 3-5 arasında. Aramıza katılan tüm yeni mezunlar önce detaylı bir işe başlangıç eğitimi alıyor, çünkü çoğunluğu kurumsal hayata ilk adımlarını bizimle atıyor. Bu nedenle yeni mezunları işe başlangıç eğitimi, kurum kültürümüz, markalarımız, değerlerimiz ve iş yapış biçimimizle ilgili detaylı bir programla karşılıyoruz. Şirketi ve departmanları yakından tanıma fırsatı buldukları bu programda, üniversitelerde gördükleri teorik bilgilerin iş hayatındaki konumlandırmasını kavramalarına olanak tanıyoruz. AyrıcaManisa’da yüksek teknoloji ile yapılandırılmış fabrikamızdaki üretimhattımızı da ziyaret etme fırsatları oluyor. Yaklaşık 2 yıl süren bu programda en az iki farklı departmanda görev yapacak ve deneyim kazanacak şekilde rotasyonla yeni görev alıyorlar. Ayrıca satış temsilcisi olarak yürütecekleri saha göreviyle de sahanın dinamiklerini deneyimliyorlar. Her görev sırasında yaptıkları işi fonksiyonel ve yetkinlik anlamında destekleyen ilgili eğitimleri sunuyoruz. Eğitim sonrasında ise öğrenmeyi pekiştiren, tutum değişiklikleriyle ilgili tecrübelerini paylaşacakları grup koçluğu toplantıları yapıyoruz. Görev değişikliği döneminde, bir ara değerlendirme söz konusu ve bunu da programın başında kendileriyle paylaşıyoruz. 
Programın sonunda yeni mezunları neler bekliyor? 
İki yıllık programın sonunda yeni mezunlar kendi yetenek ve becerilerini geliştirmenin sorumluluğunu alarak kariyerlerine nerede devam etmek istediklerine karar veriyor.Gelecekte İK direktörü ya da pazarlama direktörü olmak hedefi yeni mezunlarımızın bireysel motivasyonları ve yetenekleri doğrultusunda kendilerinin belirlediği bir hedef. Biz bu süreçte yenimezunlarımızı birmentor programı ile destekliyoruz 
Hangi dönemlerde ve hangi bölümlere stajyer alımı yapıyorsunuz? 
Yaz döneminde zorunlu stajını yapmak isteyen üniversite öğrencilerini genel merkezimizde staj sırasında katkı sağlayabilecekleri projelerde görevlendirecek şekilde satış, pazarlama, İK, satış planlama gibi departmanlara alıyoruz. Projesi devam eden stajyerlerimiz dönemsel çalışan olarak projelerini tamamlayana kadar bizimle çalışmaya devam ediyor. 
Şirketinizde yönetici adayları nasıl yetiştiriliyor? Yönetici olmayı hedefleyenlere nasıl bir yol sunuyorsunuz?
 Geleceğin liderlerini tespit etmek ve olası kariyer yollarını belirleyerek bireysel gelişim planları çerçevesinde desteklemeyi hedefleyen kapsamlı bir “Yetenek Yönetimi Modeli”miz var. Bu süreçte performans ve potansiyele dayanan bir yetenek matrisi kullanıyoruz. Potansiyel değerlendirmesini ise bağlılık, azimve kıvraklık üzerinden gelişim potansiyelini ölçerek yapıyoruz. Herkes için bireysel gelişim planı üzerinden birebir geribildirim veriyor ve gelişim planları oluşturuyoruz. Gelişim planının birincil sorumluluğu çalışandadır. Yönetici ve İK ise bu süreci destekliyor. Operasyonlarımızın yaygınlığı nedeniyle çalışanlarımıza uluslararası kariyer fırsatları sunabiliyoruz. Eğer kariyerlerinin başındaysalar bizimle çalışmaya başladıklarında kayda değer sorumluluk alıyorlar. Deneyimli çalışanlar ise kariyerlerinde ilerlemek için destekleniyor. Bu şu demek; işinizi daha iyi yapabilmek için gereken profesyonel bilgi, beceri ve yetkinlikleri kazanmanız için destekleniyor olacak ve ayrıca farklı fonksiyonlarda deneyim kazanmak, yeni çalışma stillerini deneyimleme şansı elde edeceksiniz. Bunun için proje çalışmaları, “secondment” dediğimiz kısa dönemli yurtdışı görevlendirmeleri ve kariyer geliştirme programlarımız mevcut. Global olarak Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa ve Amerika’da çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.Örneğin önceden Türkiye’de marka müdürü olarak çalışan bir arkadaşımız şu an Amerika’da premiumpuromarkalarından sorumlu pazarlama müdürü olarak çalışıyor. 
Imperial Tobacco’da çalışmanın kolay ve zor tarafları nelerdir? 
Yoğun rekabetin ve sıkı regülasyonların olduğu bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bu ortamda ilerleme kaydedebilen bir işveren olma özelliğimiz var. Dolayısıyla bu sektörde çalışmak, zorluklarla başa çıkma, sorunlara farklı çözümler bulma ve değişime ayak uydurma yetkinliklerini geliştiriyor. Kökeni 18’inci yüzyıla dayanan global bir organizasyon olarak çalışma ortamımızdaki arkadaşlık ortamından gurur duyuyoruz. Başarımızın temelinde markalarımız ve pazarlarımız kadar insanlarımız da var. Çalışanlarımıza değer veriyoruz; bireysellik, çalışkanlık, dürüstlük ve çeşitlilik kültürümüzün bir parçası. Çalışanlarımızı özgür iradeleriyle hareket edebilecekleri, birey olarak sorumluluk alabilecekleri işbirlikçi bir ortam yaratmak için destekliyoruz. Ana işimiz sahada, dolayısıyla bizimçalışma ortamımız “takımelbiseler içerisinde bir yöneticilik” vaat etmiyor. Hangi fonksiyonda olursanız olun sahayı iyi bilmek ve sahada olmak durumundasınız. Bundan da gurur duyuyor ve açık sözlülükle dile getiriyoruz. Her şey sahada ve sahanın tozunu yutmadan başarı yok. 
Tütün ve sigara çok sıkı regülasyonlara tabii bir sektör. Bu sektörde satış, finansman, hukuk, İK gibi farklı departmanlarda çalışmanın kendine özgü zorlukları neler? 
Regülasyonların ağırlıklı etkilediği departmanlar ticari departmanlar. Yani satış, pazarlama ve finans. Attığınız her adımda alacağınız her aksiyonda lokal regülasyonların grup standartlarına uygun olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Elbette kısıtlı bir sektörde faaliyet gösterdiğimiz için pazarlama ve satışta enstrümanlarınız çok azalıyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz