Seçilmiş öğrencilere eğitimlerimizi açtık

Selen Zarakol ile İK yaklaşımlarını ve gençlere yönelik stratejilerini konuştuk...

15.03.2016 16:00:100
Paylaş Tweet Paylaş
Seçilmiş öğrencilere eğitimlerimizi açtık
Çeşitlilikten kastınız nedir? 
Çeşitlilikten kastımız değişik kültür, uyruk, ırk, dil, din, yaş ve cinsiyetten doğan farklılıkları anlamak, saygı göstermek ve değer vermek. Biz bu farklılıkları bir zenginlik olarak görüyoruz ve bizi her konuda daha yaratıcı yaptığına ve İK vizyonumuza büyük katkısı olacağına inanıyoruz. Ericsson aslında bu anlamda çeşitliliği tamanlamıyla yaşayan bir şirket… Bugün 180 ülkede 118 bin çalışanımız var ve hemen hemen faaliyet gösterdiğimiz her noktada çalışanlarımızın kökenine baktığımızda bu çeşitliliği yakalamış durumdayız. Ancak kadın erkek oranına baktığımızda sadece Ericsson’da değil tüm sektörde ve tüm ülkelerde bu çeşitliliğin yakalanamadığını görüyoruz. ICT (Information and Communications Technology) sektöründe bugün dünyada ortalama kadın çalışan oranı yüzde 20-30’larda bulunuyor. Özellikle içinde bulunduğumuz coğrafyada bu oran daha da düşük. Onun için de bu konuda çok ciddi hedeflerimiz var. Bu oranı artırmak için değişik yaş gruplarındaki öğrencilere bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz, mühendisliğin kadınlar için de bir meslek seçimi olabileceğini anlatıyoruz. Ericsson içinde de çalışanlardan gönüllülük esasına dayalı oluşmuş ve bu bilinçlendirme aktivitelerini yürüten bir grubumuz var. Tüm çalışanlarımızı, bu konuda bilinçlendirmeye yönelik eğitim programlarımız mevcut. Kadın çalışanlarımıza yönelik bir mentorluk programı oluşturduk. Bu konu aynı zamanda bizim işe alım ve yetenek yönetimi politikalarımızda da belirleyici rol oynuyor.
 Üniversitelerle birlikte yürüttüğünüz projeler var mı? 
Öğrencilerle beraber çalışıp hem onların gelişimine katkıda bulunabileceğimiz hem de onların Ericsson’u işveren olarak tanıyabileceği pek çok proje yürütüyoruz. Bu yıl üniversitelerle ICT konusunda çalışmak isteyen başarılı öğrenciler için bir sertifikasyon programı başlattık. Kendi çalışanlarımız için hazırlanmış bazı temel eğitim programlarını, bu seçilmiş öğrencilere açtık. Türkiye’de şu anda 61 öğrenci bu programa seçildi ve 2 aylık bu programı tamamlamaları durumunda Ericsson’dan başarı sertifikası kazanacaklar. Amacımız, bu sektörde çalışmak isteyen öğrencilere sektörü ve Ericsson’u tanıtmak, onların gelişimlerine katkıda bulunmak. 2016 yılında ayrıca kapsamlı bir stajyer programı ve bir de yeni mezunlara yönelik bir işe alım programı başlatmak için çalışmalarımız devam ediyor. 
Hem sektörel olarak hem de Ericsson açısından bakarsak, yüksek lisans eğitiminin işe girişte ve sonrasında ne kadar önemi var?
 Bu alan, sürekli gelişen ve ARGE çalışmalarının çok önemli olduğu bir sektör. Yüksek lisans da bu anlamda bizimiçin önemli. Her pozisyon için olmasa bile belli pozisyonlarda yüksek lisans önemli bir avantaj oluyor. Sadece işe girişte değil, sonrasında da her yıl belirli kriterleri karşılayan çalışanlarımızın yüksek lisans çalışmalarını burs vererek destekliyoruz. Şu anda çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 75’ini mühendislik fakültelerinden mezun arkadaşlarımız oluşturuyor. Bu arkadaşlarımızın da yaklaşık yüzde 18’inin yüksek lisans ya da doktora derecesi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz