Tercihimiz yeni mezundan yana

Boydak Holding, Türkiye'nin en agresif büyüyen gruplarından biri.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tercihimiz yeni mezundan yana

Bu yılın ilk 8 ayında 512 kişiyi bünyesine katan holding, ağırlıklı olarak yeni mezun istihdam ediyor. Holding çatısı altındaki 32 şirkette toplam 11 bin 500 kişinin çalıştığını söyleyen Boydak IK koordinatörü Halit Bayhan, "işe aldığımız beyaz yakalılardan her 10 çalışanın 9'u yeni mezunlardan oluşuyor" diyor ve ekliyor: "Sahip olduğumuz insan kaynağnın dinamik yapıda olmasını ve bu sayede geleceği yakalamayı hedefliyoruz." Kayseri merkezli Boydak Holding, İstikbal ve Bellona markalarıyla Türkiye'nin en büyük sanayi gruplarından biri. 8 farklı sektördeki 32 şirketi ve 11 bin 500 çalışanı ile 4,1 milyar TL'lik ciro yaratıyor. Geçen yıl yüzde 14 büyüyen, bu yıl da yüzde 13'lük artışla cirosunu 4,6 milyar TL seviyesine çıkarmayı hedefleyen Boydak Holding, yurtiçi ve yurtdışmda sunduğu kariyer olanaklarıyla da istihdamın cazibe merkezi konumunda. Her yıl düzenli büyümesi kapsamında işe alımlar gerçekleştiren holding, 2010'da 200 kişiyi istihdam etti. Bu yılki istihdam oranlarının daha yüksek olduğunu söyleyen Boydak Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü Halit Bayhan, "Bu yılın ilk 8 ayında işe aldığımız yeni çalışan sayısı 512 'yi buldu. Bunların yüzde 85 gibi önemli bir kısmını ise beyaz yakalılar oluşturdu" diyor. Yılın geri kalanında ve 2012'de istihdam yaratmaya devam edeceklerini söyleyen Bayhan, yeni işe alımda en önemli kriterlerinin dürüstlük, güvenirlik ve dinamizm olduğunu söylüyor. 11 bin 500 kişilik toplam kadronun yüzde 40'ının 30 yaşın altında olmasının da holdingin dinamizmini artırdığını belirten Bayhan, "Birçok pozisyon için yaptığımız işe alımlarda 29 yaş sınırını koyduk" diyor. Bayhan'ın verdiği bilgiye göre Boydak Holding'de müdürlerin yaş ortalaması ise 39. Boydak Holding İK Koordinatörü Halit Bayhan, İK politikalarını, işe alımda nasıl bir süreç izlediklerini ve bu yıla ilişkin planlarını Genç Capital'e anlattı:

Türkiye'nin en çok çalışılmak istenen gruplarından birisiniz. insan kaynakları politikanızdan bahsedebilir misiniz? Boydak Grubu'nun insan kaynakları yönetimi konusunda farklı kılan uygulamalarınız nedir?

- Boydak Holding olarak kuruluşumuzdan itibaren hızla gelişen ve değişen rekabet üstünlüğünün, yatırım yapılmış beyin gücü ile elde edildiğinin bilincindeyiz. Tüm ak-tivitelerimizde mükemmelliği ve performansı artırmayı ve geliştirmeyi ana ilke olarak belirledik. Yaş, cinsiyet, uyruk, ırk, din, politik yaklaşım ve fiziksel durum gözetmeksizin eşit çalışma fırsatlarının sağlanması gerekliliğine içtenlikle inanıyoruz. Temel amacımızın çalışanlarımızın maddi ve manevi haklarının gözetildiği, bireysel ve kurumsal değerlerin paylaşıldığı, nitelikli, huzurlu ve sıcak çalışma ortamı sağlamak olduğunu söyleyebiliriz. Boydak Grubu olarak başarımızın temel noktası şirket kültürü ve prensiplerimizin tüm çalışanlarımız tarafından benimsenmiş olmasında yatıyor. Başta üst yönetim kadromuz olmak üzere tüm çalışanlarımız kendilerini sürekli öğrenmeye ve gelişmeye açık tutuyor. İnsan kaynakları yönetimi konusunda temel farklılığımız da bu noktada ortaya çıkıyor. Sonuçta sahip olduğumuz insan kaynağının dinamik yapıda olmasını ve bu sayede günü ve hatta geleceği yakalamayı hedefliyoruz.

İnsan kaynakları alanında ggrubun en önemli kriterleri neler?

- İnsan kaynakları alanında beyaz yaka kadromuz için yeni mezun adaylarda üniversite mezuniyeti, 29 yaş sınırı ve erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmak gibi temel işe alım kriterlerimiz bulunuyor. Bunun yanı sıra Boydak Holding'de görev almak isteyen tüm başvuru sahiplerinin genel niteliklerini kurum kültürü bazında değerlendirerek işe uygunluğu konusunda karar veriyoruz. Mavi yaka kadromuz için ise lise mezuniyeti, 29 yaş sınırı ve erkek adaylar için askerlik hizmetini ta-marnlamış olmak gibi temel kriterlerimizin yanında görev alacakları pozisyona göre mesleki bilgi, belge ve tecrübe gibi şartlar arıyoruz. Boydak Grubu olarak bizim takim arkadaşlarımızı seçmede temel prensibimiz ve en önemli kriterlerimiz dürüstlük ve güven. Boydak Holding'in çalışana karşı gösterdiği dürüstlüğün ve çalışanın da şirkete karşı dürüst olmasının, karşılıklı güveni sağlamlaştıran önemli bir unsur olduğunu düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz