Y kuşağını cezbetme yarışı

Şirketlerin Y kuşağından beklentileri yüksek. Birçok kuruluş, Y kuşağının kendilerine farklı bakış açısı kazandırmasını bekliyor.

25 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Y kuşağını cezbetme yarışı


Önümüzdeki dönemde bu oranların daha da artması bekleniyor. Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere, henüz 90'lı yıllarda doğanları iş hayatında görmeye başlamadığımıza dikkat çekiyor, “Eğitim hayatlarını tamamladıkça bu kesim de iş hayatında daha çok görülecek ve önümüzdeki 10 yıl içinde Y kuşağının oransal çoğunluğu da sarsılacak” diyor.

BEKLENTİ YÜKSEK
İş dünyasında gelecek Y kuşağının görünüyor. Peki Y kuşağı iş dünyası açısından nasıl bir gelecek vadediyor? Uzmanlar, bu kuşakla birlikte iş dünyasının önemli bir dönüşüm geçirmek üzere olduğu görüşünde. Y kuşağı etkisiyle işbirliklerinin, birlikte iş yapmanın ve ortaklıkların artmasını bekliyorlar.

Ofis dışında çalışma pratiğinin çeşitlenerek güçlenmesi, ekran karşısında sanal birlikteliklere yönelimin artması da yine Y kuşağı ile birlikte gerçekleşeceği tahmin edilen gelişmelerden. MCT Genel Müdürü Tanyer Sönmezer, ayrıca Y kuşağının talebiyle iş dünyasında geri bildirim hızının artacağını, hiyerarşik organizasyonların da sallanacağını söylüyor. Abago Talent Consulting Kurucu Genel Müdürü Ebru Coş, bu yeni kuşağın güçlü insan ilişkileri ve yenilikçi fikirleriyle iş dünyası için önemli bir kazanç olacağını ifade ediyor.

Şirketlerin yeni kuşaktan beklentileri de yüksek. Birçok kuruluş, Y kuşağının kendilerine farklı bakış açısı kazandırmasını bekliyor. Yeni kuşakla birlikte daha hızlı, dinamik ve interaktif bir yapıya geçileceğini düşünüyorlar.

Hiyerarşiye karşı ve otoriteyi sorgulamaktan çekinmeyen bir kitleyle çalıştıklarını belirten Doğa Koleji Genel Müdürü Uğur Gazanker, “Bu da kurumların giderek geleneksel çalışma yöntemlerinden ayrılıp, sağlıklı iletişimi olan ortamlara dönüşmesini sağlıyor. Sürekli büyüyen yapımızda gelişime meraklı, çabuk adapte olan, enerjisi yüksek ve yaratıcılıklarıyla kuruma yeni bakış açıları kazandıran bireylerle çalışmak bizi mutlu ediyor” diyor.

BSH İnsan Kaynakları Direktörü Ahmet Aksoy da Y kuşağının değişime ayak uydurmak konusunda kendilerini ileriye taşıyacağını ifade ediyor. “Süreçlerle yönetilen bir şirket olsak da bireylerin ve farklı bakış açılarının katkısını göz ardı edemeyiz. Bu sebeple Y kuşağının bizim için ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.