Yeteneklerimizi kendimiz geliştiriyoruz

Berna Öztınaz’la enerji sektöründeki yapılanmalarını ve gençlere sundukları kariyer fırsatlarını konuştuk.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeteneklerimizi kendimiz geliştiriyoruz
Berna Öztınaz, 3 bin 400 çalışanı olan Enerjisa Grubu nun stratejik iş destek direktörü. 9 yıl önce gruba katıldığında 120 kişi olan çalışan sayısı, bugün 28 kattan fazla artarak 3 bin 400 kişiye ulaştı. Öztınaz, önümüzdeki dönemde yeni ortaklan E.ON'la iddialı büyüme hedeflerinin olduğunu, bunun da grubun istihdamına yansıyacağını söylüyor. Öztınaz, “Her gün ortalama 10-12 yeni kişi grubumuza katılıyor. Bu yılki planımız 530 kişiyi işe almak” diyor. Enerji sektöründe kalifiye elemanı sorunu olduğuna dikkat çeken Öztınaz, “fiimdi yeteneklerimizi kendimiz geliştiriyoruz” diye konuşuyor. Enerjisa, Türkiye’nin lider enerji gruplarından biri. 15 yıl önce Sabancı Holding şirketlerine elektrik enerjisi temin etmek için kurulan grubun cirosu, geçen yıl 4,5 milyar TL’ye yükseldi. 15 yıl içinde ise çalışan sayısı 28 kattan fazla artarak 120’den 3 bin 400’e ulaştı. Grup bünyesindeki şirket sayısı ise 6’ya çıktı.

Hızlı büyüyen bu yapıda, insan kaynakları yönetimi stratejik öneme sahip. Enerjisa Grubu bünyesindeki 6 farklı şirketin insan kaynakları yönetimi ise çatı şirket Enerjisa Enerji tarafından yapılıyor. Bu yapılanmada stratejik İK ekibinin başında ise Enerjisa Grubu Stratejik İş Destek Direktörü Berna Öztınaz bulunuyor. Öztınaz, grup bünyesindeki tüm enerji şirketlerinin insan kaynakları politikalarının belirlenmesinden ve uygulamasından sorumlu. Aynı zamanda grup genelindeki ana İK stratejilerini belirliyor.

Enerji pazarında önümüzdeki 10 yılda nitelikli iş gücüne olan talebin artamaya devam edeceğini söyleyen Öztınaz, insan kaynağı anlamında sektördeki büyük değişime de dikkat çekiyor. Öztınaz, “Eskiden yetişmiş insan kaynağı konusunda kalifiye uzman transferlerimizi daha çok devletten yapıyorduk. Şimdi yeteneklerimizi kendimiz geliştiriyoruz” diyor ve ekliyor: “Enerji pazarında çok dinamik, talepkar, kaliteli ve maalesef sınırlı bir insan gücü için rekabet ediyoruz.” Bu yıl, 530 kişiyi işe almayı planladıklarını da söyleyen Öztınaz, bunun 100 ila 120’sinin yeni mezunlardan oluşacağını belirtiyor. Enerjisa Grubu Stratejik İş Destek Direktörü Berna Öztınaz’la enerji sektöründeki yapılanmalarını ve gençlere sundukları kariyer fırsatlarını konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz