Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?

“2023 yılında şu kadar talep olacak”, “Fiyatlar şöyle olacak” deniyor ama piyasadaki fiyat yerlerde sürünüyor. Bu, yola çıkarken olan beklentiyi karşılamıyor. Öte yandan alıcı da yüksek fiyata yanaşmıyor.

Çünkü yüksek fiyat çekse PMUM’daki fiyatlar belli. Oluşumda bir yanlışlık var. Tabii ben borsarnn tam uzmanı değilim. Uzmanların bunu incelemesi lazım. Bir de şuna dikkat çekmek isterim. Türev piyasalar iyi yönetilmezlerse ekonomi için bir tehlike oluştururlar. Teminatlandırılmanın tam olması lazım. Çünkü fiziki alışverişin çok ötesinde kontratlar yapılıyor. Bazı krizlerin nedeninin bu olduğu söyleniyor. Bundan dolayı da bir kriz oluşmasını engelleyecek tedbirlerin alınması lazım.

Diğer bir husus ise enerji şirketlerinin halka açılması ve hisse senedi borsasından faydalanması. Tabii bu yeni bir piyasa. Şunu kabul etmek lazım: Daha 4628 sayılı kanun çıkalı çok uzun yıllar geçmedi. Uygulamalar yeni. Hala ağırlıkta devlet şirketleri var. Bu kadar yeni bir piyasada çok fazla halka açılma beklemek doğru olmaz. Bütün şirketler yeni gelişiyor. Özelleştirmeler yeni bitti. Dağıtımın özelleştirmesi yeni bitti. Üretim henüz tamamlanmadı. Biraz daha zaman geçmesi gerekiyor. Oyunun kurallarını daha yeni koyuyoruz. Borsada hisse senedi alacak olanların önlerini görmesi lazım. Oyunun kurallarının netleşmesi lazım. Netleşiyor mu? Netleşiyor. EPİAŞ bunun örneklerinden birisi. Tabii borsada yapılması gerekenler var ama temel olarak kötü mü işliyor? Temelde iyiye gidiyoruz. Bunda hiçbir şüphe yok. Bütün söylediklerimiz, daha iyi nasıl olabilir yönünde.
Gelecek bugünden daha güzel olacak. Şirketlerimiz global büyüklüklere ulaşıyor. Milyonlarca müşterisi olan şirketlerimiz var. Oyunun kuralları netleşiyor. EPİAŞ buna yeni bir boyut getirecek. Bu uygulamalar derinleşecek. Likit piyasaların, iyi işleyen piyasaların faydası olacak. Sanıyorum ondan sonra da halka açılmalar gelecek.

Reha Pamir
Teşekkürler. Tevfik Bey, şu ana kadar gerek enerji gerek finansal kurumlardan bahsettik. Bir de işin mikro ölçekli ama bireysel yatırımcılar boyutu var. Enerji başlığı altında doğalgaz, elektrik ya da benzeri olarak, bireysel yatırımcıların yatırım yapabilecekleri herhangi ürünler var mı? İş Portföy olarak sizin bu tarz ürünlere yaklaşımınız nasıl?

Tevfik Eraslan Türkiye geçmiş dönemde özellikle reel getirilerin çok yüksek olduğu bir dönemi geride bıraktı. Son birkaç yıldır tek haneli faizler seviyesindeyiz. Böyle olunca dönüp yurtdışı yatırımları, emtia yatırımlarını, enerji yatırımını konuşabileceğimiz bir yatırım ortamını oluşturamamıştık. Gelinen noktada Türkiye’de artık enflasyon tek hane. Faizler şimdilik tek hanede. Böyle bir ortamda yatırımcıların da farklı, alternatif yatırım araçlarına ilgisinin arttığını gözlemliyoruz. Son 23 yıl içerisinde hem yurtdışı hisse senedi piyasasına hem emtia piyasasına Türk yatırımcılarının ciddi bir ilgisi oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz