Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?

Bize göre bunlar birbirini tamamlayacak faktörlerdir. Tezgah üstü işlemlerde de aynı borsa işlemleri gibi ne yazık ki şu anda aşamadığımız ama aşmak istediğimiz bir damga vergisi problemi var. Damga vergisinin tezgah üstü piyasalarda, enerji piyasasında muaf tutulmasını istiyoruz. Bununla ilgili iyi çalışmalar yapıyoruz.

Reha Pamir Peki tezgah üstü piyasalarda damga vergisinin kaldırılması, bu tarz işlemlerin borsa üzerinden yapılmasını teşvik etmeyen bir uygulama olmaz mı?

Batu Aksoy
Hayır. Biraz önce söylediğim de oydu. Kesinlikle buna inanmıyoruz. İkisinin birbirinden farklı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü her zaman tüm piyasaların tezgah üstü piyasalarda yapılan işlemlere ihtiyacı vardır. Olmaya da devam edecektir. Şirketlerin kendi aralarında küçük, irili ufaklı anlaşmaları her zaman yapmaya devam etmesi, açıklarını kapayabilmesi, bence borsadaki ileri vadeli işlemlerin yapılmasını da teşviklendirici bir faktör olacaktır. Bu konuda eminim Burak Bey’in söyleyecek benden daha sofistike sözleri olacaktır. Ama biz bunların kesinlikle rekabetçiliği tamamlayıcı etkenler olduğunu düşünüyoruz.

Dolayısıyla ben ileriye çok ümitle bakıyorum. Ama Türkiye’nin bölgesel güç ve enerji çekim merkezi olma gücünü çok önemsiyorum. Madem gücümüzü enerji üreticisi olmaktan almıyoruz, o zaman tüketici olmanın faydalarını maksimize etmenin yollarına bakalım. Dolayısıyla bir hub olalım. Fiyatlarımızda Türkiye enerji borsasının Türkiye hub’ında oluşan fiyatlar bizim gazda olsun elektrikte olsun fiyatlarımızı belirlesin. Kısaca enerji maliyetlerini aşağıya doğru çekmenin yöntemlerine bakalım.

Reha Pamir Teşekkür ederim. Tevfik Bey, belki fon yönetimi açısından bakıldığında enerji alanında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmaya odaklanmış bir fon kurulabilir mi? Böyle bir fon katılımcılara ne gibi bir getiri sağlar?

Tevfik Eraslan Girişte de belirttiğim gibi bu konuda üç alanda fon yaratılabilmesi mümkün. Doğrudan enerji alımında faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapan bir fon yapılabilmesi mümkün. Şu an için borsada 10 civarında şirketimiz var ama SPK’nın düzenlemelerine baktığınız zaman bir hisse senedine en fazla yüzde 10 yatırım yapılabiliyor. Bu durumda 10 sayısı biraz kritik. Zaman zaman portföy yöneticilerini sıkıntıya sokabilecek nitelikte. Bu sayının biraz daha yukarıya gitmesi lazım. Bizim biraz daha seçici davranabilmemiz için... Çünkü beğendiğimiz şirketlere önümüzdeki dönemde yatırım yapacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz