Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Türkiye’nin önünde şöyle iki gerçek var: Bunlardan biri nükleer enerji. 2020 yılında 12 bin megewatt’lık kapasitemiz geliyor. Bu bizim yöresel yük tevzi merkezi olabilmemiz için büyük bir fırsat. Bu ne demek? Yöremizdeki bütün enerji manevralarını yönetmeye aday olacağız. Elektrik olsun, gaz olsun...

Nükleerin şöyle bir önemi olacak. Nükleer baz yükü sağlayarak bizim elektrik ticaretinin içinde büyük bir likiditeye sahip olacak. Zaten 2020-2023’e geldiğimizde, hem OTC hem exchange piyasası olsun, 400 terawatt/saat’e gelen bir miktara, bu miktar bir büyüklüğe kesinlikle sahip olacağız. İkinci önemli fırsatımız da yöresel enerji merkezi olmakla ilgili. Bence Enerji Bakanlığı belki Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli ve heyecanlı dönemini yaşıyor. Bir taraftan enerji borsası, bir taraftan uzun dönemli gaz kontratlarının elden çıkarılması. Bütün bunları düşündüğümüzde Enerji Bakanlığı’nın önünde çok büyük bir fırsatı var. Bilhassa enerji ticaretinin yöresel yük tevzi merkezi olarak kullanılması anlamında. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki enerji ticaretinde bir varlık çevresinde ticaret yapmak çok önemlidir. Ve bu varlık çevresindeki ticaret de nükleerden gelecek. 12 bin megawatt’lık bir kapasite bize aslında fiziksel likidite verecek. 12 bin megawatt’lık kapasite girecek, gaz piyasasından 7 milyar dolarlık bir saving olacak. Bu durum gaz piyasasını ne kadar etkiler, likiditesini etkiler mi etkilemez mi bilmiyorum.

Reha Pamir Nükleerde belli bir fiyat üzerinden alım garantisi var. O durum diğer piyasa oyuncularını nasıl etkiler sizce?

Burak Güler Akkuyu NGS ile TETAŞ arasında var sanırım. Bence bu çok pozitif. Zaten ikinci 10 yıla baktığımızda mevcut anlaşmalardan dolayı devlet bazlı kalacak şirketlerden biri de TETAŞ olacaktır. TETAŞ bu çerçevede tamamen bir alım-satım, ticaret şirketine dönüşürse ve title’ı o şekilde değişirse, bu likiditeyi kesinlikle artıracaktır. Şu anda TETAŞ sadece satım tarafında bulunuyor. Tamamen ticaret şirketine dönüştüğünde likiditeyi yüzde 100 etkileyecektir. Çünkü baz yüke sahip.

Batu Aksoy Bence asıl olarak bunun serbest piyasaya etkisi tartışılmalı. Çünkü şu anda işin o tarafı biraz kapalı kutu. Kamu ile tedarikçi ve işletici arasında farklı bir anlaşma var. Özel sektör bundan nasıl etkilenecek? Veya etkilenmeli mi etkilenmemeli mi? Serbest piyasa ve likidite nasıl etkilenecek? Kamu elinde piyasa aleyhine değil de en azından lehine ve likidite artırıcı bir enstrüman olarak kullanılması bence çok önemli olacak. Gerekirse bununla ilgili birtakım regülasyonlar da yapılmak zorundadır diye düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz