Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Baktığınız zaman enerji piyasaları için türev piyasaları gerçekten önemli. Bunu rakamlarla da görebiliyorsunuz. Örneğin bugün dünyada en fazla referans verilen Almanya’daki EEX piyasası ile İskandinavya’daki Nord Pool ve Nasdaq piyasasına baktığınız zaman, türev piyasa işlem hacmi, spot piyasa işlem hacminin üç ila beş katına karşılık geliyor. Bu şunu gösteriyor: Aslında bu piyasalarda gerçek likidite ve işlem hacmi, türev piyasalarda gerçekleşiyor. Dolayısıyla burada çok önemli bir noktaya gelebileceğimizi hedefliyoruz. Sadece elektrik için değil doğalgaz ve karbon emisyonu sözleşmelerinde de. Bu hedefi gördüğümüz ve bu sonucu belirlediğimiz için Nasdaq OMX ile çok ciddi bir işbirliği anlaşması imzaladık. Bu anlaşmanın bir parçasını da tüm türev piyasa sistemimizin baştan aşağı renove edilmesi oluşturuyor. Bu renovasyon sonucunda biz bu piyasalarda işlem gören ürünler üzerinden yatırımcılara etkin bir risk yönetim mekanizması sağlamayı hedefliyoruz. Bunu da doğru bir alım-satım platformu üzerinden gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Tabii sadece Borsa İstanbul’u düşünmüyoruz. Aynı zamanda EPİAŞ'ı da düşünüyoruz. Çünkü biliyorsunuz aynı zamanda onun yüzde 30 ortağı olacağız. Bu nedenle de aslında Nasdaq ile yaptığımız görüşmelerin bir parçası olarak TEİAŞ’la, EPDK ile, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile birlikte çalışıyoruz. Bu konuda da kendileri ile birlikte hem Stockholm’e gittik hem de İstanbul ve Ankara’da bugüne kadar üç tane workshop yaptık. Amacımız illa ki Nasdaq sisteminin alınması değil. Ama kuracağımız türev piyasa ile entegre çalışabilecek yapıda bir alım-satım sisteminin spot piyasada da işlerliğini sağlamak önemli. Çünkü biz şuna inanıyoruz: Türkiye’de enerji piyasalarını geliştireceksek bu iki boyutlu olur. Spot ve vadeli. İkisi birbirinden kopuk olmaz. Dolayısıyla bu entegrasyonu sağlamamız lazım ki yarın enerji sektörünün katılımcıları bir trading yapmak istediklerinde, tek bir interface üzerinden tüm ürünleri alıp satabilme kabiliyetine kavuşsunlar. Minimum maliyette maksimum ihtiyaçlarını görebilsinler. Dolayısıyla türev piyasa boyutunda hem futures ve opsiyon anlamında hem de forward ve swap anlamında özellikle uzun vadeli sözleşmeler itibariyle Borsa İstanbul olarak ciddi bir riskten korunma mekanizması sunabileceğimize inanıyoruz.

Reha Pamir Teşekkürler. Ben şimdi sözü Enerji Ticareti Derneği Başkanı Batu Aksoy’a vermek istiyorum. Dernek başkanı olarak sizce daha iyi bir sistem getirmek adına gerek kamuya gerek özel sektöre ne gibi görevler düşüyor?

Batu Aksoy Ben de sözüme teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bugüne biraz geçmişten gelmek istiyorum. Gerçekten bu liberalizasyon süreci 2000 yılında, 4628 Elektrik Piyasası Kanunu ve 4646 Doğalgaz Piyasası Kanunu’nun 2001 yılında çıkmasıyla başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz