Uzay madenciliği ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu sayısını, Türk sermaye piyasalarının lider kuruluşu İş Yatırım’ın 20’nci kuruluş yıldönümüne ayırdık...

15 MAYIS, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Uzay madenciliği ne getirecek?

CHRIS LEWIWCKI KİMDİR?

Chris Lewicki, Arizona Üniversitesinden Havacılık ve Uzay Mühendisliği lisans ve yüksek lisans derecelerine sahip. NASA’nın Mars Exploration Rovers ve Phoenix Mars Lander projelerinin sistem mühendisliğini gerçekleştiren Lewicki, montaj, test ve fırlatma operasyonlarına katıldı. Rovers projesinde uçuş direktörlüğü ve Phoenix projesinde yüzey görev yöneticiliği yapmıştır. Teknik liderlik görevini üstlendiği Planetary Resources’ın misyon ve vizyonunun stratejik gelişiminden, müşterilerle ve bilim camiasıyla ilişkilerden sorumlu. NASA’dan iki adet “Olağanüstü Başarı Madalyası” sahibi olan Chris Lewicki onuruna bir asteroite “13609 Lewicki” adı verildi.

 
PLANETARY RESOURCES NEDİR?

Asteroid madencilik şirketi Planetary Resources, Eric Anderson, Dr. Peter H. Diamandis ve Chris Lewicki tarafından 2009’da kuruldu. Şirketin vizyonu, Güneş Sistemi’ni insanlığın ekonomik etki alanına dahil edecek yeni bir kaynak kullanımı paradigması oluşturmak. Şirketin ticari açıdan uygun, dünyaya yakın ve su zengini asteroitlerin tespiti için yaptığı çalışmalar tarım, petrol, gaz, madencilik ve sigortacılık gibi alanlarda, küresel pazarlara uygulanabilir dönüşümsel teknolojilerin geliştirilmesini sağladı. Şirketin teknik ekibi Spirit, Opportunity ve Curiosity gibi ABD’nin son zamanlardaki Mars projelerinde çalıştılar.

Planetary Resources, Sir Richard Branson, Larry Page, Eric E. Schmidt, Ram Shiram gibi kendini dünya kaynaklarını geliştirerek insanlığın gelecek yüzyıllarda refah içinde yaşamasına adamış, çığır açan vizyonerler tarafından finanse ediliyor.

 
YENİ UZAY YARIŞI BAŞLADI

“Aslında artık yeni bir “uzay yarışına” şahit oluyoruz. İlk uzay yarışı siyasetin liderliğinde, ideolojilerin liderliğinde gerçekleşmişti. Bugün ise ekonomi ve fikirlerin öncülüğünde bir uzay yarışı görüyoruz. Milyonlarca kişinin uzayda yaşadığını ve çalıştığını görmek istiyoruz. Çok gezegenli bir medeniyete dönüşmek istiyoruz. Uzay bizim geleceğimizin kilit unsurlarından biri. Giderek ulaşımımızın daha fazla bir parçası uzayla ilgili olacak.”

 
UZAYDA ASIL MESELE ENERJİ

“Uzay bilimi açısından baktığımızda enerji odaklı bir mesafe anlayışı vardır. Uzayda gördüklerimiz aslında dönüşüm geçiriyor. Aslında enerji olarak bakıldığında uzaydaki her şey, uzaydaki diğer her şeye çok yakın. Yani enerjisel anlamda konuşursak, aslında uzak olan dünyanın kendisi ve dünyanın yüzeyi.

Bilim kurgu yazarı Robert Heinlein’ın dediği gibi ‘Dünyanın yörüngesine ulaştığınız zaman, aslında uzayda gidebileceğiniz her yerin yolunun yarısına ulaşmış sayılırsınız’. Mesela Plüton’u ele alalım. Florida’dan dünyanın yörüngesine kadar kat edilen yolda kullandığımız enerjiyle, yörüngeden Plüton’a gitmek için kullandığımız enerji aynı.”

 
KÜRESEL OYUNCULAR ARTIYOR

“Küresel uzay oyununda, çok daha fazla oyuncu var. Mars’ta Hindistan’ın ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin birer misyonu var. Çinliler aya başarılı bir şekilde keşif robotlarını indirdiler. Artık bazı özel şirketler de uzay keşfi araştırmaları başlatıyor. Geçen yıl yeni bir roket yapıldı ve bir ilk gerçekleştirildi. Dünyaya geri gelerek tekrar iniş yapıldı. Oysa genellikle bu roketler bir kere kullanılıp atılıyor. Artık tekrar kullanılabilen roketler var. Artık “kullanılmış roket” diye bir şey icat edildi.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.