2023 hedefi 110 milyar dolarlık üretim yapmak

Bursa, sağlam altyapısından aldığı destekle tarihi bir atılım yapmaya hazırlanıyor.

1 HAZİRAN, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
2023 hedefi 110 milyar dolarlık üretim yapmak
Bugüne kadar tekstil ve otomotivdeki gücüyle Türkiye'nin sanayi başkenti unvanını hakkıyla taşıyan Bursa, sağlam altyapısından aldığı destekle tarihi bir atılım yapmaya hazırlanıyor. İlin gündeminde 2023 var. Bursa, 2023'te 110 milyar dolarlık mal ve hizmet üreten, 50 milyar doları aşkın ihracat yapan, Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasına en az 50 işletmesini sokmuş, küresel markalar çıkarmış bir mega kent olmayı planlıyor. Bursa Türkiye’nin sanayi başkenti. Bugüne kadar tekstil ve otomotivde en büyük söz sahibi olan il, bundan sonra da sanayinin yanında hizmet sektöründe de daha iddialı olmak niyetinde. İlin önde gelen isimleri Bursa’nın mevcut sektörlerde büyümesini sürdüreceğini söylüyor. Ancak turizm, savunma ve enerji sektörlerinin de yeni büyüme alanları olacağının altını çiziyorlar. Kentte son birkaç yılda 20’den fazla otel yatırımı yapıldığını açıklayan BTSO Meclis Başkanı Ilhan Parseker, “Sağlık turizmi merkezi olmak için serbest bölge hazırlığı dahil ciddi çalışmalar yapılıyor. Dönüşüm yaşaması gereken fabrikaların savunma sanayine evrilmesi için egzersizler başladı. 3 yılında 5 milyon turist çekme hedefi gerçekleştirilebilir” diyor, 2023’e hazırlanırken Bursa’nın ihracat hedefleri de oldukçü büyük. 2023 yılında Türkiye’nin milli gelirine yüzde 5’in üzerinde katkı yapan bir şehir haline gelme misyonuyla ilerleyen il, 110 milyar dolarlık mal ve hizmet üreten, 50 milyar doları aşkın ihracat yapan, Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasına en az 50 işletmesini sokmuş, küresel markalar çıkarmış bir mega kent olmayı planlıyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe
BURSA’YI GELECEĞE TAŞIYACAK PROJELER
3 SACAYAĞI

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projelerde 3 temel sacayağı belirledik. Bunlardan biri ulaşım. Bu doğrultuda raylı sistem yatırımlarına ağırlık verdik ve toplamda 9 kilometreyi bulan Görükle ve Emek hatlarını tamamlayarak ulaşıma açtık.
RAYLI SİSTEM
Yine raylı sistemi kentin doğusu ile buluşturacak olan yaklaşık 120 milyonluk yatırım olan Bursaray Kestel hattında da inşa çalışmaları hızla sürüyor.Yine raylı sistemlerle paralel olarak yürüttüğümüz sadece Bursa değil bir Türkiye projesi olarak ele aldığımız yerli tramvay projemizde de önemli bir mesafe kat ettik. Yakın bir zamanda yerli tramvaylarımızı Bursa,Türkiye ve Avrupa caddelerinde göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz




Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.