2023 ihracat hedefimiz 4 milyar dolar

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü sorularımızı yanıtlad.ı.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023 ihracat hedefimiz 4 milyar dolar
Yıllık 750 milyon dolar ihracat yapan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nin (AOSB) 2023 hedefi 4 milyar dolar. AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, "Bugün Adana'nın toplam ihracatının yarısı AOSB'den gerçekleştiriliyor. 2023 yılında şehrin ihracatının 8,5 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz. AOSB'de de 4 milyar dolar ihracat hedefleniyor" diyor.dana-Ceyhan karayolu üzerinde, Misis ilçesinin kuzeyinde tarıma elverişli olmayan bin 590 hektar alan üzerine 1984 yılında temeli atılarak kurulan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri. Türkiye’nin pamuk üretim merkezi olan Adana’da Hacı Sabancı’nın gayretleri ile kurulan OSB, lojistik imkanları ile Anadolu’da birçok ilke imza attı. Bölgeye ulaşım karayolu, demiryolu ve havayolu ile sağlanıyor. AOSB, Adana havalimanına 28, Mersin Limanı’na 98, İskenderun Limanı’na 80, Yumurtalık limanına 40 kilometre uzaklıkta. fiu an geriye 400 bin metrekarelik satılık alanın kaldığını ifade eden Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, metrekaresi 55 TL olan bölümün fiyatlarının yılsonundan sonra yükseleceğinin sinyalini veriyor. Bekir Sütcü, “Noter, gümrük, yaşam alanları, içme suyu, elektrik hatlarının yer altına alınması çalışmaları sonuca ulaşmak üzere. fiu an meslek yüksekokulumuz var. Meslek lisesi kurmak için çalışmalarımız devam ediyor” diyor. Sütcü, OSB’ye yabancı yatırımcının ilgisininbir hayli yoğun olduğunu söylüyor. Hindistanlı bir şirketin arazi aldığını ifade eden Sütcü, şirketin yatırım için gün saydığını. İspanya’dan başka bir yatırımcının da geri dönüşüm üzerine yatırıma başladığını ifade ediyor. Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü sorularımızı yanıtladı:

Ekonomideki yavaşlama sizi nasıl etkiledi? Bir eylem planı oluşturdunuz mu?
-
Ekonomide şu an bir soğuma yaşanıyor. Fakat böyle bir konuyu gündeme getirmedik. Yüzde 8’lere kadar çıkan büyüme rakamlarımızda şu an yüzde 3’lere kadar geldik. Biz Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde bir duraklama görmüyoruz. Biz kapasite kullanımlarını elektrik tüketimine göre değerlendiririz. Son yıllarda elektrik tüketimimizin sürekli arttığını görüyoruz. İhracatımız düşmedi, sipariş alamayan, vardiya düşüren şirket yok.

Son dönemde yoğun ticari ilişkilerinizin olduğu Ortadoğu’da yaşanan sorunlar şirketleri nasıl etkiledi?
-
Bizim en büyük zararımız Suriye’de yaşananlar nedeniyle oldu. Ülkenin acil ihtiyaçlarını gönderdiğimiz kapılar kapandı. Buradan mal yüklediğimiz zaman Suriye üzerinden Ürdün’e 3 günde ulaşıyordu. Suriye üzerinden mal gönderemediğimiz için lojistik avantajımızı kaybettik. En büyük avantajımız karma bir OSB
olmamız. Şirketlerimiz karma ancak kendi arasında kümelenmiş bir yapıya sahipler. Kağıt ve tekstil alanında faaliyet gösteren büyük şirketler OSB’mizde yer alıyor. OSB’mizde dünyada yaşanan ekonomik duraklama hissedilmedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz