"Adana OSB yüzde 55 büyüyecek"

AOSB üzerinden yıllık bir milyar dolarlık ihracat yapıldığını söyleyen AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü sorularımızı yanıtladı.

25 MART, 20141
Paylaş Tweet Paylaş
Adana OSB yüzde 55 büyüyecek
1984 yılında bin 590 hektar alan üzerine kurulan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, bugün büyüklük ve kapasite bakımından Türkiye'nin ilk 10 OSB'si arasında yer alıyor. Hedeflerinin şu anki alanı 3 bin 600 hektara çıkarmak ve Türkiye'deki OSB'ler arasında ilk üçe girmek olduğunu söyleyen AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, AOSB'nin ihracat potansiyeline de dikkat çekiyor.

1 984 yılında tanma elverişli olmayan bin 590 hektar alan üzerinde kurulan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), son yıllarda önemli bir gelişim göstererek bugün Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden biri konumuna geldi. Sanayi parsellerinin tamamına yakınının tahsisi yapıldığı için AOSB, son dönemde yeni alanlara ihtiyaç duyuyor.

AOSB yönetimi de Türkiye’deki 280 organize sanayi bölgesi arasında büyüklük ve kapasite bakımından ilk 10 arasında yer alan AOSB’nin mevcut alanını genişletmek için çalışmalarına devam ediyor. AOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Sütcü, “Şu anki mevcut alanı arttırarak 3 bin 600 hektara çıkarmayı ve Türkiye'deki OSB'ler arasında alan ve kapasite olarak ilk üçe girmeyi hedefliyoruz” diyor.

AOSB'deki sektörel dağılım incelendiğinde en büyük payı yüzde 21,4’lük oranla tekstilin aldığını hatırlatan Sütcü, tekstili yüzde 15,1 payla metal ve yüzde 10,4’lük oranla gıda sanayinin izlediğini belirtiyor. AOSB üzerinden yıllık bir milyar dolarlık ihracat yapıldığını söyleyen AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü dergimizin sorularını yanıtladı:

Adana Hacı Sabancı OSB ne zaman kuruldu?
1984 yılında tarıma elverişli olmayan bin 590 hektar alan üzerinde kurulan AOSB, özellikle son yıllarda büyük gelişim ve değişim göstererek bugün Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden biri oldu. İstikrarlı bir büyüme eğilimi gösteren bölge, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

Doğrucu DAVUT 18 TEMMUZ 2017, 7:37

Bu hırsızlarlamı büyüyecek :)

Yorum Yaz