"Antalya’nın sağlık turizminde yıldızı parlıyor"

Antalya, her yıl ortalama 100 bin sağlık turistinin ziyaret ettiği ülkemizde İstanbul'dan sonra potansiyeli en yüksek şehir olarak tanımlanıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Antalya’nın sağlık turizminde yıldızı parlıyor
Türkiye'de ve dünyada ilk olma özelliği taşıyan organ nakilleriyle gündeme gelen Antalya'nın sağlık turizminde öne çıkan şehirlerden olacağı vurgulanıyor. Hem yurtdışından tedavi amaçlı gelen, hem de tatil amaçlı gelip sağlık sorunu yaşayan turistlere verilen sağlık hizmetlerinde kalitenin hızla artırılmasını hedefleyen Antalya, tanıtımın güçlendirilmesi ile geleceğin sağlık turizmi kenti olabilir. ntalya, bir süre önce gerçekleşen ve Türkiye'de ilk olan yüz nakli, çift kol nakli ve dünyada ilk kadavradan rahim nakli gibi gelişmelerle gündeme geldi. "Organ naklinin başkenti" olarak nitelendirilen Antalya, her yıl ortalama 100 bin sağlık turistinin ziyaret ettiği ülkemizde İstanbul'dan sonra potansiyeli en yüksek şehir olarak tanımlanıyor. Deloitte ve Global Care Consumers 2012 araştırmasına göre dünyada 100 milyar dolan bulacak medikal turizm pastasından pay almak isteyen Türkiye için tıp tarihine geçen bu uygulamaların yarattığı yankıların daha çok pay olarak geri dönmesi beklentisi sektör temsilcilerinde hakim. Dünyada 100 milyar dolarlık global sağlık turizm pazarında yaklaşık yüzde 5 paya sahip olan Türkiye, pastadan ortalama 1,5-2 milyar dolar alıyor. Türkiye’nin coğrafi avantajı, insan kaynakları ve tıbbı tecrübelerinin desteğiyle bu rakamın artacağı düşünülüyor. Dünyada ise ABD, Hindistan, Tayland, Malezya ve 2012 yılında 1 milyon hasta ve 1,8 milyar dolar gelir bekleyen Singapur büyük pay alıyor. Sektörün ana temsilcilerinden Türkiye SağlıkTurizmini Geliştirme Konseyi Başkan Emin Çakmak'ın verdiği bilgilere göre ise Türkiye'de 2015'te 1 milyon sağlık turisti ile 10 milyar dolar, 2023'te ise 2 milyon sağlık turisti ile 20 milyar dolar elde edilmesi hedefleniyor.

RAKAMLAR DEĞİŞKEN
Medikal boyutuyla Sağlık Bakanlığı, termal tesisler, seyahat acenteleri boyutuyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, teşvikler konusunda Ekonomi Bakanlığı, vize rejimi açısından Dışişleri Bakanlığı ve yabancı hastaya sunulan tedavinin belgelendirilerek işletmeler için vergi konusu yapılması açısından Maliye Bakanlığı gibi birçok paydaşı olan sektör, halihazırda organizasyon boyutunda dağınık bir görünüme sahip. Sektör temsilcilerinin verdiği rakamlar da değişkenlik gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz