Erciyes’e 300 milyon Euro’luk dev proje

Tamamlandığında her yıl 300 milyon Euro gelir getirmesi beklenen Erciyes Kış Turizm Merkezi'nin aldığı yol...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Erciyes’e 300 milyon Euro’luk dev proje


Bunu birkaç yıl sonra hep birlikte göreceğiz. Ülkemizde Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak tek elden yatırımı yapılan ve Belediye’nin Erciyes Dağı yönetimi için kurmuş olduğu Kayseri Erciyes A.Ş. tarafından tek elden yönetilen bir kayak merkezi olması Erciyes’in tanıtımında ve PR çalışmalarında çok etkili oldu. Turizm yatırımcılarına güven ve istikrar ortamını sağladık. Dolayısıyla turizm profesyonelleri Master Plan başladığı ilk günden itibaren ülkemizde yeni bir destinasyon oluşması sürecini merak ve heyecanla takip etti. Restoran ve kafe işletmecileri, kiralama hizmeti veren kuruluşlar, tur operatörleri ve acenteler Erciyes’in altyapı çalışmalarının bitmesi ve yatırımların Erciyes A.Ş tarafından işletmeye açılmasıyla birlikte Dağ’da yatırım yaptı. Bölgedeki turizm aktiviteleriyle de ilgilendiler” sözleriyle projeye olan yoğun ilgiyi anlatıyor.

“6 BİN YATAKLA 5 BİN KİŞİYE İŞ”
TATİL KÖYÜ
Proje kapsamında mevcut göletin etrafında sosyal tesisleri, otelleri ve diğer donatıları ile bir tatil köyü oluşturuyoruz. Bu amaçla toplam 21 otel için ihale ile arsa satışı yaptık İhaleye yurt içinde ve yurtdışında önemli turizm yatırımı yapmış ve birçok konaklama tesisine sahip yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki
ARSALAR İHALEYLE SATILDI
Arsaların tamamı kısa sürede satıldı ve bu baharla birlikte inşaatlara başlayacaklar. Otel ve turizm yatırımcılarının arsalara gösterdikleri büyük ilgi, projeye olan güvenlerinin sonucu olarak kabul edilebilir. Çünkü birçok turizm bölgesinde devlet arsayı 49 yıllığına tahsis eder, üstüne de yatırımcıya teşvik verir ve o şekilde oteller yapılır. Burada ise, otel yatırımcıları arsaları alabilmek için ihaleye girdi ve kıyasıya yarıştı. Bu da projeye duydukları inancın bir sonucu.
YILLIK 300 MİLYON EURO
Önümüzdeki bir iki yıl içinde oteller tamamlandığında şu anda 700 civarında olan yatak kapasitesi 6 bine çıkacak ve burada yaklaşık 5 bin kişiye iş imkanı doğacak. Sezonda günlük 35 bin kişinin yararlanacağı bu dev proje ile yıllık 300 milyon Euro gelir elde edilmesi planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz