"Hedef 10 milyar dolar ihracat"

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Hedef 10 milyar dolar ihracat
Tekstil ve konfeksiyon sektörünün önemli merkezilerinden Denizli, Türkiye'nin en çok ihracat yapan 8'inci ili konumunda bulunuyor. Denizli'nin 2023 yılında 10 milyar dolar ihracat hedeflediğini ifade eden Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, "Denizli 2011 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin verilerine göre yüzde 25 oranında bir artışla 2,8 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştı. 2023 yılındaysa şehrimizin hedefi 10 milyar dolar ihracat" diyor. Türkiye’de en fazla ihracat yapan 8’inci il olan Denizli, tekstilde dünya markalarına ürün satıyor. İhracatını istikrarlı şekilde artırmayı başaran şehir, geçtiğimiz yıl yüzde 12,4 oranında bir artış yakaladı ve 1,3 milyar dolar ihracat yaptı. Şehrin ekonomisinde tekstil sektörünün payı oldukça yüksek. 2004 yılı ihracat rakamlarına bakıldığında Denizli ihracatının yüzde 74’ünü tekstil ve konfeksiyon sektörü oluşturuyordu, 2011 yılında ise bu oran yüzde 46’ya geriledi. Bunun nedeni, tekstil ve konfeksiyon ihracatının zaman içinde artış göstermesine rağmen katma değeri yüksek diğer ürünlerin paylarını yükseltmeleri. Tekstil sektörünün ihracattan aldığı pay azalsa da üretim her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’den ihraç edilen 10 havludan 7’si Denizli’de üretiliyor. Bugünkü konumunu koruması durumunda 2023 yılı için şehrin ihracat hedefinin 10 milyar dolar seviyelerine çıkması bekleniyor. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, “2023 yılı için ülkemiz 500 milyar dolar ihracat hedefi koydu. Denizli halihazırda Türkiye ihracatının kabaca yüzde 2’lik kısmını gerçekleştiriyor. Şehrimiz, Türkiye’de en fazla ihracat gerçekleştiren 8’inci il konumunda. Bu durumu aynı paralellikte 2023 yılına taşımak istersek 10 milyar dolarlık ihracatı yakalamamız gerekiyor” diyor. Süleyman Kocasert, şehrin kısa vadeli hedefleri arasında katma değeri yüksek ürünler üretmek olduğunu ifade ediyor. Sadece tekstille anılan bir şehir olmaktan uzaklaşılarak çeşitlenmenin başladığını ifade eden Kocasert, 2012 Şubat verilerine göre ise toplam istihdam sayısı 154 bin iken, tekstil ve konfeksiyonda istihdam edilen kişi sayısının 40 bin olduğunu aktarıyor. Son 10 yıllık süreçte, genel anlamda Denizli’de istihdam düzeyi artarken, tekstil ve konfeksiyon sektörünün istihdamında oransal olarak bir gerileme yaşandığını aktaran Kocasert, bu verilerin Denizli’deki sektörel çeşitlenmenin bir başka göstergesi olduğunu belirtiyor. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert sorularımızı yanıtladı:

Denizli, ekonomisinin Türkiye açısından önemi nedir? Türkiye sıralamasında il hangi verileriyle ön planda yer alıyor? İlin gelişmişlik oranı nedir, gelişme ve büyüme anlamında il nasıl bir performans ortaya koyuyor?

Denizli’nin Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi temel olarak bir ihracat kenti olmasından kaynaklanıyor. Bununla birlikte şehir, üniversitesi, bir milyona yaklaşan nüfusu, eğitim düzeyi ve sosyal imkanlarıyla gelişmişlik düzeyi sıralamasında Türkiye’nin ilk on ili arasında yer alıyor. Net bir ifadeyle Denizli’nin Türkiye’nin vitrin şehirlerinden biri olduğunu ifade edebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz